Päranduseks saadud kinnisvara müümisel makstav tulumaks.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Päranduseks saadud kinnisvara müümisel makstav tulumaks.

23 Aug 2020, 11:22

Tere! Mu isa suri aprillis ja mina(tütar) pärisin ilma testamendita pool maamajast ja kinnistust. Teise poole omanik on tema vend kes kinkis oma 50% oma kahele sugulasele, kumbki on 25% omanik. Isa ja onu said pärandi omakorda oma emalt. Kunagi see pere küüditati sealt majast, 8a hiljem kui Siberist tuldi siis vist ostsid oma maja tagasi kuid mingeid dokumente mul pole. Isa elas seal majas oma surmani. Mina soovin nüüd pärandina saadud majaosa kinkida ühele kaasomanikule ja maa ja metsa müüa OÜ -le kes on hetkel võtnud põllumaa rendile ja pakkus välja et on nõus minu põllu ja metsa ära ostma. Kaasomanikud oma osa ei soovi müüa. Tellisin maamõõtmise mille hind on 850+km. Lasen ka maja koos hoovimaaga lahku mõõta et kinkimine oleks võimalik. Kaasomanikud ei soovi seda summat minuga jagada, seega kulud minu kanda. Olen ratastoolikasutaja jaa kuna kinnistu asub mu elukohast 50 km kaugusel siis minul puudub võimalus ise metsa ja maaga tegeleda. Sellepärast ka müügisoov. Tahangi teada kui palju pean maksma tulumaksu oma osa müügilt?

Re: Päranduseks saadud kinnisvara müümisel makstav tulumaks.

27 Aug 2020, 14:14

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kasu vara võõrandamisest (päritud kinnisvara müümine) ning renditulu (päritud kinnisvara üürile/rendile andmine) kuulub üldjuhul tulumaksuga maksustamisele. Kuigi kinnisvara eluruumina ei kasutatud, on siiski võimalik, et müüa saab tulumaksuvabalt. TuMS § 15 lg 4 p 5 sõnastuse kohaselt ei maksustata tulumaksuga tulu omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest. Maksuhalduri hinnangul toetab TuMS § 15 lg 4 sõnastus pärija suhtes maksuvabastuse rakendumist ja seda põhjusel, et viidatud sätte p 5 ei sea maksuvabastuse saamist sõltuvusse konkreetsest isikust, vaid lähtub üksnes maa omandamise viisist. Seega võib asuda seisukohale, et maksuvabastus rakendub omandireformi käigus tagastatud hoonestamata maa esmavõõrandamisel. Kuna Riigikohtu suuniste kohaselt ei kujuta pärimine endast võõrandamistehingut, vaid tegemist on seadusest tuleneva õiglusjärglusega, laienebki maksuvabastus isikule, kes omandireformi käigus tagastatud maa esmakordselt võõrandab ning tegemist ei ole maksuhalduri hinnangul pärandaja isikuga lahutamatult seotud varalise õigusega.
Kui aga ühtegi maksuvabastust kasutada ei saa, on võimalik pärijal arvestada maha need kulud, mida pärija on kinnsasjale teinud, muuhulgas ka Teie poolt nimetatud kulud (kuludokumentide alusel saab enne tulumaksu arvutamist need kulud müügihinnast maha arvata). Kasu vara võõrandamisest deklareeritakse residendist füüsilise isiku tuludeklaratsioonil (vormil A), mis tuleb Maksu- ja Tolliametile esitada hiljemalt kasu saamisele järgneva aasta 30. aprilliks. Tulumaksu määr sõltub isiku muudest sissetulekutest. Maksu- ja Tolliamet arvestab tuludeklaratsioonil esitatud andmete põhjal makstava tulumaksusumma ja koostab maksuteate, mis esitatakse vara võõrandanud isikutele hiljemalt 31. augustiks. Maksuteates näidatud tulumaksusumma peab isik tasuma Maksu- ja Tolliameti pangakontole hiljemalt sama aasta 1. oktoobriks.


Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Re: Päranduseks saadud kinnisvara müümisel makstav tulumaks.

27 Aug 2020, 15:43

ˇLeidsin rik.ee lehelt katasrtikannetest korralduse, lisan siia. Kas see dokument vabastab tulumaksust. Siin on maa tagasi saaja vanaema kes pärandas kinnistu mu isale ja ta vennale.
korra.PNG
korra.PNG (195.9 KiB) Vaadatud 6147 korda

Re: Päranduseks saadud kinnisvara müümisel makstav tulumaks.

28 Aug 2020, 13:23

Tere

Kui kinnisasi on seni liikunud vaid pärimise teel, on tegemist selle esmamüügiga ja tulumaksukohustust ei teki.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta