Päranduseks saadud kinnisvara müümisel makstav tulumaks.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Päranduseks saadud kinnisvara müümisel makstav tulumaks.

18 Aug 2020, 11:55

Tere!
Mu isa suri aprillis ja mina (tütat) pärisin ilma testamendita tema osa 50%. Teise 50% pärijad on onu lapsed kellele onu kinkis oma osa, kummalegi 25%. On metsa, põllumaad ja elumaja hoovimaaga. Mina seal ei elanud. Minu soov on oma majaosa kinkida ühele kaaspärijatest ja mets ning maa müüa OÜ-le kes rendib meie põllumaad ja maksis renti. Tehti ettepanek et kui soovin oma osa müüa on see OÜ huvitatud. Määras ka hinna mõttelisele osale v.a maja ja hooviala. Teised kaasomanikud pole hetkel müügist huvitatud ja ei saa ka minu osa välja osta. Olen 100% liikumispuudega invaliiidsuspensionil ja mul pole võimalik tegeleda hooldusega, kinnisvara asub 50 km eemal teises maakonnas. Kui palju peaksin müügihinnast tasuma tulumaksu ja kas kulutused mis olen teinud ( notaritasud, mamõõtmine, maja lahkumõõtmine) arvestatakse maha?
Tänan ette!

Re: Päranduseks saadud kinnisvara müümisel makstav tulumaks.

24 Aug 2020, 14:48

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kasu vara võõrandamisest (päritud kinnisvara müümine) ning renditulu (päritud kinnisvara üürile/rendile andmine) kuulub üldjuhul tulumaksuga maksustamisele. Kuigi kinnisvara eluruumina ei kasutatud, on siiski võimalik, et müüa saab tulumaksuvabalt. TuMS § 15 lg 4 p 5 sõnastuse kohaselt ei maksustata tulumaksuga tulu omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest. Maksuhalduri hinnangul toetab TuMS § 15 lg 4 sõnastus pärija suhtes maksuvabastuse rakendumist ja seda põhjusel, et viidatud sätte p 5 ei sea maksuvabastuse saamist sõltuvusse konkreetsest isikust, vaid lähtub üksnes maa omandamise viisist. Seega võib asuda seisukohale, et maksuvabastus rakendub omandireformi käigus tagastatud hoonestamata maa esmavõõrandamisel. Kuna Riigikohtu suuniste kohaselt ei kujuta pärimine endast võõrandamistehingut, vaid tegemist on seadusest tuleneva õiglusjärglusega, laienebki maksuvabastus isikule, kes omandireformi käigus tagastatud maa esmakordselt võõrandab ning tegemist ei ole maksuhalduri hinnangul pärandaja isikuga lahutamatult seotud varalise õigusega.
Kui aga ühtegi maksuvabastust kasutada ei saa, on võimalik pärijal arvestada maha need kulud, mida pärija on kinnsasjale teinud, muuhulgas ka Teie poolt nimetatud kulud (kuludokumentide alusel saab enne tulumaksu arvutamist need kulud müügihinnast maha arvata). Kasu vara võõrandamisest deklareeritakse residendist füüsilise isiku tuludeklaratsioonil (vormil A), mis tuleb Maksu- ja Tolliametile esitada hiljemalt kasu saamisele järgneva aasta 30. aprilliks. Tulumaksu määr sõltub isiku muudest sissetulekutest. Maksu- ja Tolliamet arvestab tuludeklaratsioonil esitatud andmete põhjal makstava tulumaksusumma ja koostab maksuteate, mis esitatakse vara võõrandanud isikutele hiljemalt 31. augustiks. Maksuteates näidatud tulumaksusumma peab isik tasuma Maksu- ja Tolliameti pangakontole hiljemalt sama aasta 1. oktoobriks.


Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta