Kaasomandi lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi lõpetamine

22 Juul 2020, 10:53

Tere!
Oleme õega isalt päritud korteri kaasomanikud. Soovin kaasomandit lõpetada. Ma ei soovi oma osa müüa vaid tahan selle lihtsalt õele anda. Millised on võimalused? Oleme aruanud varianti, et kui ta siiski otsustab korteri maha müüa põhjusel, et ei jaksa seda korda teha, siis jagame saadud tulu. Selleks on vist vaja teha hindamine (enne kaasomandi lõpetamist)? Kuidas seda kirja panna notariaalsesse lepingusse?

Tänades!

Re: Kaasomandi lõpetamine

28 Juul 2020, 10:25

Tere

Kaasomandi lõpetamiseks oma osa üleandmisega on tavapärane sõlmida kinkeleping. Notariaalse lepingu sõnastamisel ja vormistamisel aitab Teid tehingut tõestav notar. Notar nõustab ka viisi leidmisel, kuidas soovitud eesmärki saavutada. Kinkelepingusse on võimalik kirja panna kingisaaja kohustused, sealhulgas kohustus vara võõrandamise korral saadud tulemit kinkijaga jagada.
Hinna võite leppida kokku ise, ent võite tellida ka hindamise. Kokkuleppe korral seadus siin piiranguid ei sea.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kaasomandi lõpetamine

28 Juul 2020, 17:47

Tere!
Tänan vastuse eest. Selgus, et ma soovin lõpetada hoopis pärandvara ühisust. Meil pole veel kaasomandit. Soovin järelikult võõrandada oma pärandvara kaaspärijale. Endiselt soovin seda kinkida mitte müüa. Kas ka sellisel juhul on kinkelepingusse on võimalik kirja panna kingisaaja kohustused, sealhulgas kohustus vara võõrandamise korral saadud tulemit kinkijaga jagada? Ja kuidas peaks see protseduur üldse välja nägema? Kas asju tuleb ajada sama notari juures, kes tegeles pärimismenetlusega? Kuidas valmistab notar lepingu ette? Kas tõesti käib asi telefoni teel ja läheme kohale ainult allkirjastama? Aga kui tekib küsimusi ja soov teha muudatusi? Kuidas kujuneb notaritasu?

Tänades!

Re: Kaasomandi lõpetamine

04 Aug 2020, 12:43

Tere

Oma osa pärimisühisuses kui tervikut (mitte üksikuid pärandvara esemeid) saab vabalt käsutada. Seega saab sõlmida ka kinkelepingut. Tehing on notariaalne. Esmalt tuleb võtta notariga ühendust ja anda teada oma soovist ning tehingu sisust (asjaoludest, milles pooled tehingut teheskokku lepivad. Sealhulgas ka kingisaaja kohustused, kui selleks on soov. Notar koostab seepeale vastava lepingu projekti ja tavapäraselt edastab selle pooltele tutvumiseks. Kõigis tehingut puudutavates küsimustes on notaril seadusest tulenev selgitamiskohustus, seega nõustab ta Teid kindlasti.
Notari tasudega seonduvat reguleerib notari tasu seadus. Tasu suurus sõltub tehingu väärtusest. Ligikaudse maksumuse saab välja selgitada veebilehe https://www.notar.ee/et/teabekeskus/not ... uleerimine lõpus avuva kalkulaatoriga määrates tehingu liigiks"kinge". Täpse tasu suuruse võite küsida enne tehingu tegemist notarilt.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta