hädas omanikuta pärandvaraga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

hädas omanikuta pärandvaraga

19 Aug 2011, 12:10

Tere, mure järgmine: pärandvaral ei ole omanikku (endine omanik surnud). Pärimistunnistuse väljastamise kavandatav kuupäev oli 29.01.2010. a (pärimisteade on avaldatud 23.10.2009). Kas on võimalik kuidagi teada saada isiku või isikute kontaktandmeid, kes on selle vastu võtnud? Korterit ei kasutata umbes 2 aastat ja tegemist on ahjuküttega majaga, siis mittekütmine halvendab teiste korteriomanike elamistingimusi (külmad põrandad ja seinad, vee külmumised talvel jm seonduv) ja kahjustab nende vara (niiskusest tekkinud praod jne, samuti halvendab kaasomanike materiaalset olukorda küttekulude suurenemise näol ja takistab kinnisvara (elamu) parendamisega seonduvaid toiminguid (haldustasu maja esindajale tasumata 9 kuud), kavas on laenu võtmine elamu renoveerimiseks. Kuidas tekkinud probleem juriidiliselt korrektselt lahendada?

Re: Hädas omanikuta pärandvaraga

24 Aug 2011, 10:34

2009. aastast jõustunud pärimisseadusega kehtib Eestis pärandi vastuvõtmisel loobumissüsteem. See tähendab, et kui pärijad ei ole 3 kuu jooksul oma pärimisõigusest teada saamisest pärandist loobunud, siis loetakse nad pärandi vastuvõtnuks. Seadus ei sätesta täheaega, mille jooksul tuleb pärijatele pärimistunnistus väljastada, reeglina tehakse seda pärijate taotlusel esimesel võimalusel. Samas on täiesti võimalik, et pärijad on küll pärimismenetluse algatanud, kuid pärimistunnistuse väljastamist ega vara enda nimele registreerimist ei taotle. Kui pärimistunnistus on väljastatud, siis saavad pärandaja võlausaldajad ja muud õigustatud isikud infot võimalike pärijate kohta notarilt. Ka antud juhul oleks menetluse seisu ning võimalike tegevuste planeerimiseks soovitav pöörduda pärimismenetlust läbiviiva notari poole.


Vastas Eve Strang

Vasta