Hooldekodu

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 7
Liitunud: 06 Aug 2013, 13:19

Hooldekodu

20 Sept 2018, 10:31

Isa elas hooldekodus viimased 3 aastat. Et enda elu lihtsamaks teha, siis sai mõned kuud peale isa hooldekodusse paigutamist uuritud kas on võimalik isa pension otse hooldekodu omavale vallale kanda. Oli võimalik ja nii laekuski isa pension vallale kohatasu osaliseks katteks ja puudega vanaduspensoniealise inimese sotisaaltoetus 40,91 anti vallast üle hooldekodule ravimite jms tasumiseks. Isa ravimite kulud olid väikesed ja juhataja veel kiitis, et saavad matuseraha koguda ja sedagi, et peavad kulude üle arvestust ja võtavad alati ka dokumendi ning kui isa lahkub või sureb, antakse mulle üle ka allesjäänud raha. Lisan veel, et leping on hooldekoduga sõlmitud minul ja isa pensionist puudu jääva osa tasumise kohustus koos sellega.
Isa suri 24.aug ja minu suureks üllatuseks anti mulle üle vaid augustis ostetud ravimite tšekid ja öeldi, et ülejäänud 30€ kulus isa korrastamisele ja riietamisele. Tõsi, hooldekodus vahetus juhataja 1.aug. 3 aasta summa kokku oli 1200+€, mis oli kadunud. Eelmine juhataja küll mingit infot tehtavate kulude kohta andis, aga ühtegi dokumenti ma näinud ei olnud jne. Kirjutasin probleemist valla sots osak juhatajale, kellele allub hooldekodu. Eile sain vastuse, et nii dokumendid kui ka järele jäänud raha 353€ on siiski hooldekodus, aga selle kättesaamiseks on vaja neile esitada pärimistunnistus. Kuna isal mingit vara ei ole, siis ei olnud plaanis vastavat toimingut alustada. Nüüd aga tundub, et peaksin seda tegema kuna muidu jääbki see raha hooldekodule? Samas notaritasudele kuluks juba 200€ selleks, et saada hooldekodust kätte 353€. Teisest küljest jällegi maksavad vist isegi pangad lahkunu arvelt matusekuludeks mingi summa, aga hooldekodust ainust isa raha kätte ei saa vaatamata sellele, et pidin ise enam kui 1500€ matusekulude katmiseks ise raha laenama. Minu küsimus on, et kas vallal on õigus seda raha mulle mitte üle anda? Mida peaksin tegema kui majanduslikult tundub pärimine täiesti mõtetu?

Postitusi: 1597
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Hooldekodu

27 Sept 2018, 16:43

Tere,

Teie küsimusest ja probleemi kirjeldusest nähtub, et muud võimalust peale pärimise Teil isa vara kättesaamiseks ei olegi. Hooldekodu nõuab pärimistunnistust ilmselt enda kaitseks võimalike tulevaste vaidluste eest. Pärimisseaduse kohaselt kuulub pärandi hulka kogu vara, mis pärandajal surma hetkel oli. Kui hooldekodu Teile isa vara ilma pärimistunnistuseta välja annab riskib ta sellega, et tulevikus ilmub välja keegi teine pärimistunnistusega ning nõuab välja isa vara, mis on aga juba Teile üle antud.
Pangad võivad teha lahkunu kontolt lähikondlaste väljamaksed, ent see sõltub pankade sissekorrast. Pärimisseadusest tulenevalt peavad pärijad kandma ka pärandaja matusekulud. Need küll kaetakse pärandi arvelt, ent kui sellest ei piisa, tuleb pärijatel kasutada ka oma vahendeid.
Kui pärimine tundub majanduslikult mõttetu on Teil õigus pärandist seaduses sätestatud korras loobuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta