Testament

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Testament

16 Juul 2011, 19:57

Kui pärandaja sureb ja ta tegi testamendis kogu oma vara teisele abikaasale, kas siis esimesest abielust laps ei päri midagi ega saa sundosa nõuda?

Re: Testament

20 Juul 2011, 16:21

Eesti pärimisõiguses kehtib tõesti testeerimisvabaduse põhimõte, mis võimaldab igal isikul testamenti tehes otsustada, kellele pärast tema surma vara üle läheb, ning soovi korral seadusjärgseteks pärijateks olevad lähisugulased pärandist ilma jätta. Sundosa saamise õigus on pärimisseaduse § 104 kohaselt testamendiga pärandist ilma jäetud seaduse järgi pärima õigustatud lapsel, kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev ülalpidamiskohustus. Perekonnaseaduses on sätestatud, et ülalpidamist on õigustatud saama alaealine või täisealisena põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses jätkav laps kuni 21- aastaseks saamiseni. Samuti on ülalpidamist õigustatud saama laps, kes ei ole võimeline ennast ise ülal pidama. Seega, kui laps esimesest abielust on, kas alaealine või alla 21- aastane ning õpib gümnaasiumis või kutseõppeasutuses, siis on tal vanema pärandist sundosa saamise õigus. Sundosa on rahaline nõue ning selle suuruseks on pool pärandiosa väärtusest, mille oleks laps pärinud seadusjärgse pärimise korral.


Vastas Eve Strang

Vasta