päriate ring

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

päriate ring

18 Juun 2017, 16:45

Ema pärandas maja ühele tütrele ,kellel on lapsed ja pojale ,kes ei olnud abielus. Poeg abiellus aga lapsi ei ole.
Nüüd on poeg surnud , testamenti tehtud ei ole.
Kes ja milliste osadega on päriad?

Re: päriate ring

26 Juun 2017, 05:57

Tere

Ema järelt pärivad poeg ja tütar võrdsetes osades (kui pärimine toimub seaduse järgi) või testamendis näidatud osades (kui on tehtud testament).
Surnud poja järelt pärivad tema pärijad. Kui ei ole tehtud testamenti, päritakse seaduse järgi. Seadusjärgseteks pärijateks on pärandaja abikaasa ja sugulased.

Sugulased pärivad kolmes järjekorras. Järgmise järjekorra sugulased pärivad vaid siis, kui pole ühtegi eelmise järjekorra pärijat.
Esimeses järjekorras pärivad pärandaja alanejad sugulased – need on pärandaja lapsed (nii bioloogilised kui lapsendatud) võrdsetes osades. Kui laps on surnud enne pärandajat või loobunud pärandist, siis pärivad tema asemel tema lapsed.

Kui pärandajal ei ole ühtegi alanejat sugulast, asuvad pärima teise järjekorra pärijad, kelleks on pärandaja vanemad. Kui üks või mõlemad vanemad on surnud enne pärandajat või pärandist loobunud pärivad selle vanema asemel tema alanejad ehk esmalt pärandaja vennad-õed, poolvennad-poolõed.

Kui ei ole ka ühtegi teise järjekorra pärijat, siis asuvad pärima kolmanda järjekorra pärijad - pärandaja vanavanemad. Kui üks või mõlemad vanavanemad on surnud enne pärandajat või pärandist loobunud pärivad selle vanavanema asemel tema alanejad ehk esmalt pärandaja tädid-onud.

Ka teise ja kolmanda järjekorra pärijate osas kehtib reegel, et kui pärija on surnud enne pärandajat või pärandist loobunud, siis tema asemele asuvad pärima tema lapsed, kui laps on surnud, siis tema lapsed jne.

Üleelanud (kauem elanud) abikaasa pärib seadusjärgse pärimise korral koos pärandaja sugulastega. Tema pärandiosa suurus sõltub sellest, millise järjekorra pärijate kõrval ta pärib. Mida kaugemad on sugulased, seda suurem on abikaasa osa. Kui ei ole sugulasi esimesest ja teisest järjekorrast, siis pärib abikaasa kogu pärandi. Koos pärandaja sugulastega pärib pärandaja üleelanud abikaasa seaduse järgi esimese järjekorra pärijate kõrval võrdselt pärandaja lapse osaga, kuid mitte vähem kui ühe neljandiku pärandist, teise järjekorra pärijate kõrval poole pärandist.

Eeltoodust tulenevalt sõltub pärandi jagunemine pärijate hulgast. Täpsemalt selgitab Teile pärimismenetlust läbi viiv notar.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta