Päritud vara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Päritud vara

06 Juun 2011, 12:50

Tere
Olen testamendi alusel pärinud suvemaja ja korteri kahelt isikult, emalt ja kasuisalt. Sellest on möödunud juba mitu aastat.
Täna soovib/nõuab kasuisa ema suvemaja ja korterit osalislt endale, sest ta oli omal ajal nende varade soetamist toetanud, kuigi, nagu öeldud, on pärimisprotsess ammu lõppenud ja olen vara ainuisikuline omanik.
Kasuisa emal on enda kodu olemas, samuti on tal olemas suvilamaja ning saab enda hoolitsemisega kenasti hakkama, mida iseeneset näitab ka see, et ta on toetanud materiaalselt erinevate varade soetamist meie perele. Tegemist on pensionäriga, kes töötab osalise koormusega. Kasuisa ema käes on minu suvilamaja võtmed (mille andsin ise talle), haaranud ühe toa sellest ja keeldub sellest lahkumast.
Oleksin tänulik kui saaksin kinnituse, et kasuisa emal puuduvad antud vara suhtes õigused? Teiseks, samuti oleksin tänulik kui keegi kirjeldaks milliseid sammusid ma peaksid astuma, mis sunniks kasuisa emal suvilamajast lahkuma (avaldus kohtusse, jne).

Re: Päritud vara

07 Juun 2011, 18:44

Pärijale läheb üle pärandaja vara – nii õigused, kui ka kohustused, mis ei ole isikuga lahutamatult seotud, näiteks võla tasumise kohustus. Kui olete pärija, siis on vara Teile üle läinud. Pärija kaitseks on pärimisseaduses ette nähtud, et pärija ei pea pärandaja kohustusi täitma enda vara arvelt, kui ta on nõudnud inventuuri tegemist ja on järginud nõuete täitmise järjekorda. Siiski peaks ka võlausaldajad olema hoolsad ja oma nõudest koheselt teada andma. Kui kasuisa emal oli rahaline nõue Teie ema ja kasuisa vastu, siis oleks ta pidanud selle esitama pärimismenetluses ning oma nõuet tõendama. Küsimusest ei selgu, millal ema ja kasuisa surid, ja kas tehtud on pärandvara inventuur. Ja kas tegu võiks olla üldse nõudega (nt laenulepingust) või kasuisa ema näiteks kinkis raha. Sellest võib sõltuda ka nõuete täitmine. Välistatud ei ole küll kohustuse täitmise nõudega kohtusse pöördumine, kuid ka juhul, kui kohus tunnistab nõude olemasolu oleks see rahaline nõue – omandit päritud kinnistule ja korterile ei ole võimalik nõuda.

Konkreetsete selgituste saamiseks soovitame pöörduda pärimisasja lahendanud või mõne teise notari poole.

Kui keegi valdab teise isiku vara ilma õigusliku aluseta, siis on omanikul õigus pöörduda kohtusse ja nõuda rikkumise lõpetamist.
Kui kinnisasja valdus võetakse valdajalt ära omavoliliselt salaja või vägivallaga, on valdajal õigus omavoli tarvitaja kinnisasjalt eemaldada ja kinnisasi oma võimu alla tagasi võtta (kasutada omaabi). Kuna andsite ise kasuisa emale võtmed, siis ei ole tegemist juhtumiga, kus saaks kasutada omaabi. Seega jääb üle vaid kohtusse pöörduda ja tõendada, et tema valdusel puudub õiguslik alus.

Vasta