Kinkeleping ja testament

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Kinkeleping ja testament

07 Jaan 2016, 18:37

Soovin teada kui palju maksab kinnisvara kinkelepinguga üleandmine lastele või elukaaslasele?
Kas testamendiga pärandatud vara läheb jagamisele vastavalt testamendile? Kui palju maksab testamendi registreerimine ja kaua testament kehtib?

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Kinkeleping ja testament

07 Jaan 2016, 18:39

Kinkeleping ning testament on oma olemuselt kaks täiesti erinevat dokumenti ning selleks, et otsustada kumba dokumenti koostada, tuleks mõelda omaniku tegelikult tahtele ning notari tasu ei peaks olema see, mille põhjalt selliseid otsuseid tehakse. Kinkelepingu puhul läheb omand üle juba kinkija eluajal ning kinkijal ei ole üldjuhul enam võimalik ära kingitud asja suhtes otsuseid teha. Testamendi puhul saab määrata, kes konkreetse varaeseme pärib pärast testaatori surma. Igal juhul oleks mõistlik pöörduda mõne endale sobiva notari poole ning temaga nõu pidada, millist dokumenti koostada tuleks.

Notari tasu pärimismenetluse algatamise avalduse eest on 63,90 eurot ning pärijate väljaselgitamise ja pärimistunnistuse väljastamise eest 102,25 eurot. Nimetatud summadele lisandub käibemaks ja sõltuvalt asjaoludest võib juhtuda, et nendele summadele lisanduvad tasud täiendavate ametitoimingute eest (nt pärandvara inventuuri läbiviimise või omandiõigusetunnistuse väljastamise tõttu). Kinkelepingu sõlmimise notari tasu ja riigilõiv sõltub kingitava korteri väärtusest. Sõltuvalt olukorrast ning asjaoludest võib kinkelepingu sõlmimine osutuda nii kallimaks kui ka odavamaks kui pärimismenetluse läbiviimine.

Testamendi tegemiseks on mitmeid võimalusi ning seda võib teha nii kodus kui notari juures. Koduse testamendi kehtivus on kuus kuud ning notari juures tehtud testamendile ei ole seatud ajalist kehtivuse piiri. Testamenti võib testaator igal ajal muuta või tühistada.

Notari juures koostatud testamendi eeliseks on see, et sellel ei ole kehtivusaja lõppu, see leitakse pärast testaatori surma igal juhul ülesse ning notar aitab testaatoril sõnastada korraldused seaduse järgi ning oskab selgitada, kuidas pärast testaatori surma tehtud korraldusi täidetakse. Notari juures testamendi tegemise tasu on 32,55 eurot ja sellele lisandub käibemaks.


Vastas Eve Põtter.

Vasta