2001.a pärimismenetlus ja pärand välismaal

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

2001.a pärimismenetlus ja pärand välismaal

24 Juul 2015, 13:55

Alates 2008.a pidevalt kontrollin enda ja oma sugulaste kohta teated Ametlike Teadaannete süsteemis.
2015. aastal perekonnanimi alusel tuli välja ka 2001.a avaldatud pärimisteade, mis varem ei olnud nähtav (tegemist on minu vanaisaga).
Pöördusin RIK poole küsimisega, et kas põhjuseks võib olla see, et kasutusele võeti uus infosüsteem ning vastuseks sain, et minu poolt viidatud teadaanne oli varasemalt ekslikult arhiivi kantud ja uue Infosüsteemi kasutuselevõtmisel kanti uuesti avalikku osasse.

Võtsin ühendust notariga, kes vastas, et 1999 surnud isiku pärimisasi oli tema menetluses. Pärima õigustatud isikutel, kes soovisid pärandit vastu võtta või sellest loobuda, tuli esitada sellekohane avaldus hiljemalt aprill 2001.a. Menetlus pärimisasjas on lõpetatud ja pärimistunnistus väljastatud.

Vanaisa oli vanaemaga lahutatud. Pärijateks võiksid olla ainult tema tütar ehk minu ema või poeg ehk minu onu. Keegi nendest ei teadnud midagi pärandist.
Vanaemale tuli meelde, et ca 1960-tel aastatel, kui nad olid veel abielus, sai vanaisa paberi välismaa juriidilisest kolleegiumist/liidust, et tema sugulane suri ja tema on pärija. Tol ajal ta ei pööranud sellele tähelepanu ja ei teinud midagi.
Peale lahutust ta läks kodust ära ning mingit vara tal ei olnud (oli kodutu).

Soovin teada kas:
- praegu on vanaisa lastel võimalik tutvuda pärimisasja dokumentidega? Tähtaeg?
- kas on võimalik, et mingit pärandit ei ole olnudki ehk kas pärmismenetlust alustati ainult siis kui oli mida pärida?
- Kas notari vastus, et menetlus on lõpetatud ja pärimistunnistus väljastatud tähendab seda, et keegi kolmandatest isikutest sai pärandi?
- kas ja kuidas oleks võimlik kontrollida mida vanaisa ise päris 1960-tel? Kas on olemas mingi üldine register? Sest vanaema isegi ei mäleta, mis riigiga oli tegemist.
- Juhul kui tegemist on just välismaa pärandiga, kas vanaema saab juba vanaisalt pärida (olid tol ajal abielus)?
- juhul kui pärand on olemas, kas ema saab loobuda oma osast minu kasuks?

Ette tänades!

Re: 2001.a pärimismenetlus ja pärand välismaal

28 Juul 2015, 08:35

Soovite teada, kas Teie vanaisa pärimisasjas on välja selgitatud pärijad ning kas Teil on võimalik tutvuda pärimisasjaga seotud dokumentidega. Kuna notar on menetluse läbi viinud ja koostanud pärimistoimiku, tuleks Teil enda küsimustele vastuste saamiseks pöörduda selle notari poole, kes päimisasja lahendas.

Teave pärandja pärijate kohta on avalik informatsioon ning seda on Teil võimalikteada saada ka pärimisregistrist, millele juurdepääsu saate http://www.eesti.ee portaali kaudu enda ID kaardiga. Täiendava info pärimisregistrist andmetega tutvumise kohta leiate siit: http://www.rik.ee/et/muud-teenused/parimisregister


Vastas Eve Põtter.

Vasta