Pärandi vastuvõtmise aja pikendamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandi vastuvõtmise aja pikendamine

09 Mai 2013, 20:40

Tere!

xx.12.2001 aastal surnud pärandaja pärija on surnud enne pärandajat. Tänu sellele läks pärand jagamisele juurdekasvu õiguse alusel. Aega pärand vastu võtta oli 10 aastat. Kuna ma ei teadnud kuni praeguseni, et pärandaja oli minu lähisugulane ja notari poolt kiri pärandi vastuvõtmise aegumise kohta saabus antud kuul, siis eeldatakse, et seadusjärgne pärija on pärandi avanemise koha kohalik omavalitsusüksus. Varasemalt mingeid teavitusi antud pärandi kohta mulle tulnud ei ole, ning ajal mil ma olin alaealine, ka mu emale mitte.
Siit küsimus, et kui ma ei teadnud, et tegu oli mu lähisugulasega (keegi ei ole mulle temast varasemalt rääkinud ning pärandaja ka ise pole oma elueal minuga kontakti otsinud), siis kas mul oleks õigust ja mõtet pöörduda kohtu poole, et paluda pärandi vastuvõtmise aja pikendamist? Notar kes selle asjaga tegeleb mainis, et ehk oleks selline asi võimalik aga tema seda pikendust anda ei saa, küll aga kohus.


Ette tänades!

Re: Pärandi vastuvõtmise aja pikendamine

14 Mai 2013, 14:35

Tere,

Pärimisele kohaldatakse pärandi avanemise ajal kehtinud õigust. 2001. aastal kehtinud pärimisseaduse kohaselt pidi pärija pärimiseks pärandi vastu võtma. Pärandi vastuvõtmiseks või sellest loobumiseks tuli esitada pärandi avanemise koha notarile avaldus, mille notar tõestas. Kui pärija ei esitanud avaldust pärandi vastuvõtmise kohta, kuid on asus pärandvara või selle osa valdama, kasutama või käsutama, loeti ta pärandi vastu võtnuks. Kui pärima õigustatud isik ei asunud kümne aasta jooksul pärandaja surmast pärandvara valdama, kasutama või käsutama ega esitanud pärandi vastuvõtmise avaldust, oli ta õiguse pärandile kaotanud. Pärandi avanemise (pärandaja surm) hetkel kehtinud pärimisseaduse kohaselt ei saa pärandit vastu võtta ega sellest loobuda, kui pärandi avanemisest on möödunud 10 aastat.
Antud juhul on pärandaja surmast möödunud rohkem kui kümme aastat ning küsimuseses toodud andmete kohaselt ei võtnud pärima õigustatud isik pärandit vastu, sest ta ei teadnudki enda pärimisõigusest.
Kohtusse võite pöörduda loomulikult, kuid ma ei paneks sellele suuri lootusi.

Lugupidamisega
Kätlin Aun- Janisk
notar

Vasta