testamendi muutmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

testamendi muutmine

12 Apr 2013, 08:43

Tere,

Minu eakas tädi tegi kunagi testamendi oma hooldajale (minu teada notariaalse). Nüüd on aga ta oma meelt muutnud, kuna hooldaja surub teda hooldekodusse ega hoolda teda kuigi püüdlikult. Minu hinnangul nii hädine ta ka ei ole, et ta hooldekodus peaks olema. Tal on nüüd soov testamenti muuta, kuid ta ei mäleeta, millise notari juures ta selle on teinud, kuna kõik tema dokumendid, pangakaardid ja muu on selle hooldaja käes. Teab seda, et oli käinud Uus tn 1, Pärnus ja keegi noorem daam oli olnud. Mida peaks tegema? Kas piisab kui ta muudab oma tahet vabas vormis, kirjalikult - olen kuulnud, et seda peab iga 6 kuu järel uuendama? Ilmselt ikka peab selle notari üles leidma ja seal seda tegema? Kuid kuidas seda teha, kui ta ei mäleta notari nime?

Re: testamendi muutmine

17 Apr 2013, 14:32

Tere,

See, milline notar tõestas eelmise testamendi, ei ole sugugi oluline. Testamendi muutmiseks võite pöörduda ükskõik millise notari poole.
Loomulikult võite teha ka koduse testamendi. Seadus sätestab, et testaator võib teha koduse testamendi, millele ta kirjutab alla vähemalt kahe teovõimelise tunnistaja juuresolekul ning milles märgib ise ära testamendi tegemise kuupäeva ja aasta. Tunnistajad peavad olema testamendi allakirjutamise juures üheaegselt. Tunnistajatele peab testaator teatama, et nad on kutsutud tunnistajateks testamendi tegemise juurde ning et testament sisaldab tema viimset tahet. Ei ole nõutav, et tunnistajad teaksid testamendi sisu. Kohe pärast seda, kui testaator on testamendile alla kirjutanud, kirjutavad sellele alla tunnistajad. Tunnistajad kinnitavad oma allkirjaga, et testaator on testamendile ise alla kirjutanud ja et nende arusaamise kohaselt on testaator teo- ja otsustusvõimeline. Tunnistajaks ei või olla isik, kelle enda või kelle üleneja või alaneja sugulase, venna või õe või nende alaneja sugulase või abikaasa või abikaasa üleneja või alaneja sugulase kasuks testament tehakse.
Testaator võib teha ka koduse testamendi, kirjutades selle algusest lõpuni oma käega ja märkides ise ära testamendi tegemise kuupäeva ja aasta. Omakäeliselt kirjutatud testamendile kirjutab testaator ise alla.
Kodune testament kaotab kehtivuse, kui selle tegemise päevast on möödunud kuus kuud ja testaator sel ajal elab.
Kuna seadus sätestab koduse testamendile tegemisele mitmeid nõudeid, mille täitmata jätmisel võib testament osutuda tühiseks, siis soovitan pöörduda testamendi koostamiseks ja tõestamiseks notari poole.

Lugupidamisega
Kätlin Aun - Janisk
notar

Vasta