Pärimisest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimisest

18 Sept 2012, 10:23

Tere,
Mul on kaks küsimust:
1.On olemas notariaalne abikaasade vaheline testament.
Kas abikaasade eluajal on võimalik poolte kokkuleppel notariaalset testamenti tühistada ilma notarita (kodune testament)?

2. Abikaasade vahelises testamendis on määratud, et peale üleelanud abikaasa surma pärib kogu vara kolmas isik, kes ei ole
pärimisõiguslik. Testamendis abikaasad SOOVIVAD ,et kolmas isik-pärija- korraldaks nende matused ja hoolitseks nende eest nende eluajal. Kas hoolitsemise ja matmise SOOV on pärijale kohustuslik ja kes teatab talle sellest?

Re: Pärimisest

21 Sept 2012, 16:33

Tere,

1. Ilma notarita ei saa. Abikaasade vastastikuses testamendis sisalduva, pärimisseaduse § 89 lõikes 2 nimetatud korralduse võib mõlema abikaasa eluajal kumbki abikaasa ühepoolselt tühistada. Tühistamise korraldus peab olema notariaalselt tõestatud. Korraldus loetakse tühistatuks, kui teine abikaasa on kätte saanud notariaalses korras edastatud teate korralduse tühistamise kohta (pärimisseaduse § 93 lg 1).

2. Kui abikaasad on vastastikuses testamendis määranud isiku, kellele läheb üle üleelanud abikaasa pärand või muu vastastikuse testamendi alusel saadu, ja see isik on pärandaja, tema abikaasa või pärandaja alaneja või üleneja sugulase vastu toime pannud kuriteo või on tahtlikult ja oluliselt rikkunud oma seadusest tulenevat pärandaja ülalpidamise kohustust, saab üleelanud abikaasa omapoolse korralduse tühistada ka pärast vastastikuse testamendi alusel saadu vastuvõtmist.
Abikaasade vastastikune testament on testament, mille abikaasad teevad ühiselt ning milles nad nimetavad teineteist vastastikku pärijaks või teevad surma puhuks pärandi kohta muid korraldusi.
Abikaasad võivad abikaasade vastastikuses testamendis, millega nad on teineteist vastastikku ainupärijaks nimetanud, määrata, kellele läheb üleelanud abikaasa pärand üle tema surma korral.
Testamendi tõlgendamisel lähtutakse testaatori tegelikust tahtest. Kuidas tõlgendada testaatori korraldusi jm testamendis sisalduvat, selgub siis, kui selleks tekib vajadus.
Notar saadab talle teada olevatele pärijatele teate pärimismenetluse algatamise kohta. Notar teavitab ka muid isikuid, kellele on testamendi või pärimislepinguga antud õigusi või pandud kohustusi.
Testamendi tegemisel saab asjakohast infot notarilt, tagamaks, et testamendis kajastuks see, mida testaator silmas pidas.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta