Pärandist loobumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandist loobumine

08 Aug 2012, 09:00

Tere,

Minu vanaisa suri. On kolm esimese ringi pärijat: abikaasa ning kaks täiskasvanud last. Testamenti vanaisa ei teinud. Lapsed soovivad pärandist loobuda ema kasuks. Kuidas peaks toimima, et kõige lihtsamalt ja odavamalt hakkama saada? Kui pärandaja lapsed loobuvad, kas siis tulevad mängu pärandaja lapselapsed? Mis see kõik umbkaudu maksma läheb? Kas vajalik on ka pärandi hindamine (maja ja mõned maatükid) ning kui, siis kuidas see toimub? Kas võib ise umbkaudse hinna määrata või tuleb hindaja kutsuda? Kas notari tasud on seotud pärandi rahalise väärtusega?

Lugupidamisega,

Re: Pärandist loobumine

14 Aug 2012, 09:37

Tere,

Kellegi kasuks loobumist seadusjärgne pärimine ette ei näe. Pärimisseaduse § 124 lg 1 kohaselt, kui pärima õigustatud isik on pärandist loobunud, on pärima õigustatud see isik, kes oleks pärinud siis, kui pärandist loobunu oleks surnud enne pärandi avanemist. Seega, kui pärandaja lapsed loobuvad, on pärima õigustatud loobuja osas tema laps(ed). Pärandvara saab aga jagada pärijate kokkuleppel.

Pärimisel tuleb ka järgida tähtaegu - kui pärija kolme kuu jooksul pärandaja surmast ja oma pärimisõigusest teadasaamist pärandist ei loobu, loetakse ta pärandi vastu võtnuks.
Pärast pärandist loobumist ei saa seda enam vastu võtta.

Notari tasud tulenevad notari tasu seadusest, sellekohast infot saab täpsemalt notarilt vastavalt konkreetsetele asjaoludele. Näiteks: pärandi vastuvõtmise avalduse tõestamine – 65,15 eurot; pärandist loobumise avalduse tõestamine – 6,35 eurot; pärimismenetluse algatamise avalduse tõestamine – 63,90 eurot; pärijate väljaselgitamine ja pärimistunnistuse väljastamine – 102,25 eurot, pärimisseaduses sätestatud üleskutsemenetluse läbiviimine – 25,55 eurot; omandiõiguse tunnistuse tõestamiseks esitatud ühise avalduse tõestamine – 42,15 eurot; pärandvara jagamise lepingu tõestamise tasu suurus sõltub vara väärtusest. Lisanduvad riiglõivud registrites vara pärija(te) nimele registreerimisel. Sõltuvalt asjaoludest võivad mõned tasud ära jääda, teisi aga juurde tulla. Seetõttu kõige täpsema info sõltuvalt konkreetsetest asjaoludest annab notar, kelle poole tuleb pöörduda pärimismenetluse läbiviimiseks.

Lugupidamisega SA Õigusteenuste Büroo

Vasta