Pärijad ei ole huvitatud pärandist

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärijad ei ole huvitatud pärandist

31 Juul 2012, 10:57

Notar on surnud abikaasa esimese abielu pojad kutsunud pärandiosa vastu võtma juba jaanuaris k.a., kuid üks neist elab välismaal ja teine istub kinnipidamiskohas, mõlemaid on teavitatud ja mõlemad lihtsalt ei tunne huvi - tehke, mis tahate!
Kuidas ikkagi osutuks võimalikuks lõpetada pärimistoimingud, kui nad keelduvad midagigi tegemast, aga korter on vaja ära müüa. Abikaasa on poole omanik ja pärib teisest poolest 1/3?

Re: Pärijad ei ole huvitatud pärandist

04 Aug 2012, 15:52

Tere

Kui pojad on teadlikud oma pärimisõigusest ja ei ole tähtaegselt pärandist loobunud, siis loetakse nad pärandi vastuvõtnuks ja seetõttu pärijateks. Esitatud andmete alusel võib järeldada, et üleelanud abikaasale kuulub omandiõiguse alusel ½ korterist (ühisvara puhul) ning pärimise kaudu 1/3 pärandist, st nö korteri teisest poolest (PärS § 16 lg 1 alusel).

Kaaspärijate (kui pärijaid on mitu) õigussuhteid reguleerib pärimisseaduse 5.ptk. Antud juhul on tekkinud mitme pärija tõttu pärandvara ühisus (pärandvara ühisusele ja kaaspärijate vahelistele suhetele kohaldatakse kaasomandi sätteid). Pärandvara jagamist võib nõuda iga kaaspärija, kuid üksnes tingimusel, et on teada kõik pärijad. Pärandvara jagamisel määratakse kindlaks, millised pärandi hulka kuuluvad asjad või nende osad, samuti õigused ja kohustused jäävad igale kaaspärijale. Kaaspärijad jagavad pärandvara kokkuleppel, kuid kokkuleppe puudumisel jagab pärandvara pärija nõudel kohus. Kuna korteril on nüüd mitu omanikku, peab selle võõrandamiseks olema nendevaheline kokkulepe (tehingus peavad kõik osalema) või lahendab asja vastava nõude esitamisel kohus.

Konkreetses pärimismenetluses täpsema info saamiseks on võimalik pöörduda pärimismenetlust läbi viiva notari poole ning kaaspärijate vaheliste kokkulepete puudumisel kohtusse. Eelnevalt oleks siiski soovitav pöörduda õigusnõustamisele, et otsustada edasine tegevus vastavalt konkreetsetele asjaoludele ja dokumentidele.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta