Testamendi eiramine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Testamendi eiramine

10 Dets 2011, 23:08

Tere,
Probleem 1 selline, et vanaisa pärandas testamendiga kogu vara oma lapselapsele. Pärimismenetluse algatamise avaldus on esitatud kuid vanaisa poeg ei ole sellega rahul ning hakkas korteris omal algatusel ümberkorraldusi tegema ning plaanis seda välja üürida. Sellest teadasaades sai teda teavitatud, et kuna korter temale ei kuulu, siis ei ole tal õigust seal asju ümber korraldada ning seda rentida. Sellele vastati nii, et nad teavad, et see korter pärandati kolmandale isikule kuid kuna neile ei ole sellekohast ametlikku teadet veel tulnud, siis kuulub see korter neile, kuna tegemist on vanaisa pojaga ning tema on esimene pärija. Notarist aga öeldi avalduse esitamisel, et korter on seaduslikult peale vanaisa surma pärija oma ning kui soov, siis võib pärija selle kasvõi kohe välja rentida. Peale seda, kui "isehakanud omanikel" paluti tegevus korteris lõpetada vahetasid nad korteri luku ning ütlevad, et pärijal ei ole mitte mingit õigust sinna oma nägu näidata kuni ametlik teade on tulnud, et see korter tõesti talle kuulub.
Probleem 2 selles, et isehakanud omanikud elavad samas linnas, kus asub korter ning pärija, kes maksab makse elab teises linnas ning kuna iga kuu on vaja esitada näidud et maksta arved, siis hetkel ei ole võimalik pärijal näite esitada ning maksude maksmata jätmisel tuleb lisaks tasuda ka viivised.
Kuidas peaks pärija käituma või mida saaks ette võtta? Kas politsei saab sellises olukorras aidata st et kui ebaseaduslikud korteri omastajad ei lase seadusejärgset pärijat tema korterisse?

Re: Testamendi eiramine

21 Dets 2011, 11:45

Antud juhul on tegemist tsiviilvaidlusega, millesse politsei üldjuhul ei saa sekkuda. Seda, et vara kuulub testamendijärgsele pärijale, saate tõendada pärimistunnistusega. Uurige menetlust läbiviivalt notarilt, millal on võimalik pärimistunnistus välja anda. Kui menetlus on algatatud, siis on pärandaja pojale saadetud ka notari poolt teade, et tehtud on testament, millega on pärijaks määratud teine isik. Samuti on talle teatatud tema õigusest testamenti vaidlustada kohtus.
Pärijale läheb üle kogu pärandaja vara pärandaja surmapäevast alates, samamoodi läheb üle kasu, mis pärandi arvelt on saadud. Kui pärandaja poeg üürib korterit välja, siis peab ta pärijale üle andma ka saadud tulu. Kui korterit pärijale vabatahtlikult üle ei anta, siis saab oma õiguste kaitseks pöörduda kohtusse.


Vastas Eve Strang

Vasta