Testament

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Testament

05 Dets 2011, 14:23

Tere,

1)kas ma saan testamendiga sätestada pärandatava kinnisvara tähtajatu kinkimise ja müümise keelu?
2)mille järgi otsustada, kas konkreetne kinnisvara pärandada testamendiga või võõrandada kinkelepinguga?

Re: Testament

08 Dets 2011, 17:32

1. Pärijale kui tulevasele omanikule testamendiga sellist võõrandamise keeldu panna ei saa, mis kehtiks ka siis, kui omand pärandvarale on pärijale üle läinud. On küll võimalik, et testaatori vastav soov tuuakse testamendis välja, kuid tegemist oleks pigem moraalse kohustusega pärijale. Iseküsimus on, kas üldse on võimalik pikemaks ajaks kõiki elus ette tulevaid muutuvaid olukordi ja vajadusi ette näha .

Samas on testamendis võimalik on määrata näiteks, et pärand läheb üle (pärija saaks kinnisasja omanikuks) mingi tähtaja möödumisel või mingi sündmuse saabumisel. Seda nimetatakse järelpärija määramiseks. Täpsemat infot eel- ja järelpärija määramise võimaluste kohta soovitame küsida notarilt.

2. Ühest vastust sellisele küsimusele on võimatu anda, kuna kinkelepingu või testamendi tegemine toob endaga kaasa täiesti erinevad juriidilisi tagajärjed ning valiku tegemine võib sõltuda väga erinevatest asjaoludest.

Üheks olulisemaks kaalukeeleks võiks olla see, kas tegemist on endale eluliselt vajaliku kinnisvaraga (näiteks elukoha või maakoduga) ning millal soovite kinnisasja omandit üle anda. Kinkelepingu sõlmimisel korral läheb omand üle kohe, kuid testamendi alusel läheb omand üle pärast surma. Testamenti on võimalik muuta, kuid kingitud vara tagasi saada on võimalik vaid seaduses sätestatud juhtudel ja korras, nt kui kingisaaja on osutunud jämedalt tänamatuks. Samas ei tähenda see s seda, et kingitud omand läheb automaatselt kinkijale tagasi.
Kui kinkija sooviks on peale kinkelepingu sõlmimist kinnisasja kindlasti ise kasutada, oleks mõttekas kaaluda isikliku kasutusõiguse lepingu sõlmimist.

Täpsema info saamiseks nii testamendi tegemise erinevate võimaluste, kui ka kinkelepingu sõlmimise otstarbekuse kohta oleks soovitav pöörduda mõne notari poole.


Vastas Eve Strang

Vasta