Pärandi vastuvõtu aegumine ja peremehetuks tunnistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandi vastuvõtu aegumine ja peremehetuks tunnistamine

01 Dets 2011, 09:27

Avastasin hiljuti ametlikest teadaannetest, et minu vanavanaema, kes surn 1977.a, oli 1/2 mõttelises osas elamu, kuur, laut, küün, saun ja kaev, viimane omanik ning see on tunnistatud peremehetuks. Seda siis 2007. novembris.
Vanavanaema poeg (minu vanaisa) suri minu teada 1968.a, tema abikaasa 2007.a. Nende ühine tüta, minu ema on elus. Ema ütles, et tema ei teadnud sellest omandist midagi.
Kuidas on võimalik, et kohalik omavalitsus pole pärijaid otsinud? Kas see pärandvara on ka pärandvararegistris registreeritud ja kas mu emal oleks mingigi võimalus veel see pärand vastu võtta?

Re: Pärandi vastuvõtu aegumine ja peremehetuks tunnistamine

08 Dets 2011, 17:30

Kuni 1. jaanuarini 2009 kehtis Eesti pärimisõiguses aktiivne pärandi vastuvõtmise süsteem. Pärijatel tuli peale pärandaja surma seadusega sätestatud tähtaja jooksul pärandi vastuvõtmiseks esitada notarile pärimisavaldus või asuda pärandvara valdama või kasutama. 1977. aastal tuli seda teha 6 kuu jooksul pärandi avanemisest (pärandaja surmast), 1997-2008 surnud inimeste puhul aga 10 aasta jooksul. Kui pöörduti notari poole, siis väljastas notar pärijate taotlusel pärimistunnistuse, mille alusel kanti registritesse vara omanikuna pärijad.
Kui vanavanaema pärandi vastuvõtmist varasemalt toimunud ei ole, siis käesoleval ajal avaldust 1977. aastal surnud isiku järelt pärimiseks võimalik esitada ei ole.
Mingit pärandvararegistrit olemas ei ole. Pärimisregistris, mis tegutseb alates 1997. aastast registreeritakse pärimismenetluste algatamine notarite poolt ning testamendid ja pärimislepingud ning alates 2009. aastast ka pärimistunnistuste väljastamine.
Kohaliku omavalitsuse ülesannete hulka pärijate otsimine ei kuulu.


Vastas Eve Strang

Vasta