Pärimisõigustest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimisõigustest

29 Nov 2011, 22:04

Tere,

oma elu ajal tegi vanaema testamendi, milles pärandas ta mulle kogu vara, minu nimele. Peale vanaema surma (1.november 2011) ilmus välja minu tädi (pärandaja tütar), kellel on keskmine töövõimetus (invaliid) ning avaldab nüüd soovi saada osa. Kas seadusest tulenevalt on tal õigus seda nõuda?

Re: Pärimisõigustest

08 Dets 2011, 17:27

Kui pärandaja on testamendi või pärimislepinguga jätnud seaduse järgi pärima õigustatud alaneja sugulase, kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev kehtiv ülalpidamiskohustus, pärandist ilma või on nende pärandiosi vähendanud võrreldes sellega, mille nad oleksid saanud seadusjärgse pärimise korral, siis neil õigus nõuda pärimisseaduse § 104 kohaselt nõuda pärijatelt sundosa.

Sundosa on rahaline nõue ja selle suurus on seotud pärandvara väärtusega.
Sundosa saamise õigust peaks tõendama seda saada sooviv pärija. Kui sundosa saamise õiguse osas üksmeelt ei ole, siis on võimalus selle nõudega pöörduda kohtu poole.
Töövõimetus iseenesest ei anna õigust nõuda sundosa, vaid määravaks on, kas pärandajal oli ülalpidamiskohustus.
Täisealisele lapsele on vanemal kohustus anda ülalpidamist, kui laps ei ole võimeline ennast ülal pidama ja vanemal on võimalus ülalpidamist anda.


Vastas Eve Strang

Re: Pärimisõigustest

12 Dets 2011, 19:10

Lp. Eve Strang,

tänan vastamast.

Tekkis paar küsimust siiski veel:

1. Kuidas ja mis aja jooksul peab tädi tõestama selle ära, et on ülalpeetav ja mis dokumendid on selleks vajalikud?
2. Tädil on mees ning kaks täisealist last - kas sellega seoses ei lange ülalpidamiskohustus neile?

Ette tänades

Re: Pärimisõigustest

21 Dets 2011, 11:48

Alustaks vastamist teisest küsimusest. Perekonnaseaduse §-s 105 on toodud ülalpidamiskohustuslaste järjestuse ehk millises järjekorras sugulased peavad abi vajavale lähisugulasele ülalpidamist andma. § 105 lõike 1 kohaselt peab alaneja sugulane (laps, lapselaps) andma ülalpidamist enne ülenejat (vanemad, vanavanemad).
Kui tädil on lapsed, siis nendel on reeglina kohustus anda ülalpidamist enne tädi vanemaid.

Seega tundub pigem, et antud juhul tädil sundosa saamise õigust ei ole. Vaidluse tekkimisel lahendab vaidluse kohus.

Seadusest tulenevaid nõudeid saab üldjuhul maksma panna ehk tõendada ja sisse nõuda 10 aasta jooksul, kuid pärimisest tuleneva nõude aegumise tähtaeg on 30 aastat.


Vastas Eve Strang

Vasta