nõuded pärijale

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks on füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult sisenedes foorumisse id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse vastavale juristile Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta
Postitusi: 3
Liitunud: 21 Sept 2022, 17:14

nõuded pärijale

12 Jaan 2023, 15:47

Tere !

Mul on küsimus selle kohta, millised kulutusi on võimalik teiselt pärijalt välja nõuda ja mis ulatuses ?

Nimelt alustas üks pool pärimisprotsesse täpselt pool aastat peale lahkunu surma. ning lõpu sai pärimisprotsess 4 kuud hiljem. Ent tahtsin uurida, kui pärimisprotsessis välja ei toodud nt matuse kulude kohta mingit infot, ent seadusjärgselt ju kuulub see tasumisele pärijatel võrdselt, kas seda on võimalik tagant järele küsida ? Samuti kui said paigaldatud näites surnuaeda hauakivi ja äärekivid, kuu peale pärimisprotsessi algust ent see ei olnud veel lõpule, siis kas nende summa on ka võimalik tagant järele küsida?
Või milliseid kulud jagunevad üldse võrdselt tasumisele ?

Postitusi: 2790
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: nõuded pärijale

12 Jaan 2023, 21:07

Tere

Seaduse kohaselt kannab pärija pärandaja matuse kulud, arvestades tavasid ning pärandi suurust. Tavasid arvestades võiks Teie poolt nimetatud kulud olla hüvitatavad. Kui pärandvarast ei piisa pärandaja matuse kuludeks, kannab pärija need kulud oma arvel. Iga pärija kannab pärandaja matuse kulud võrdeliselt oma pärandiosa suurusega,
Kui kulusid on teinud vaid üks pärija, saab ta teistelt pärijatelt nende pärandiosaga võrdelises suuruses tehtud kulutuste hüvitamist nõuda. Selleks tuleb kulutused kirjeldada ja tõendada. Näiteks kui pärijaid on kaks ja kumbki on pärija ½ pärandvara osas, saab kulutusi teinud pärija nõuda teiselt pärijalt ½ tehtud kulude hüvitamist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Postitusi: 3
Liitunud: 21 Sept 2022, 17:14

Re: nõuded pärijale

13 Jaan 2023, 11:18

Tere!

Aitäh vastuse eest. Küsin juurde, et millised kulud sinna alla kuuluvad? Kas nt paigaldatud hauaplatsi ärrekivid kuuluvad sinna alla?
Ja kas mängib rolli see, et teine pärija justkui kaasa rääkida ei saanud, sest nendel hetkedel meil ei olnud aimu, et ta üldse huvi tunneks (polnud aastaid huvi tundndnud) ja ei teadnud pärimise kohta veel midagi?

Postitusi: 2790
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: nõuded pärijale

13 Jaan 2023, 19:03

Tere

Seaduses on reguleeritud vaid matusekulude kandmine. Matusekulud on kõik matusega seotud kulud, mis on tavasid arvestades mõistlikud ja arvestavad ka pärandaja religioossete veendumuste ja tema soovidega kuidas ta tahab maetud saada. Hauapiirded ja hauaplatsi korrastus matusekulu ei ole ja seda seaduses ühemõtteliselt sätestatud ei ole.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta