Pärimine ja edasised sammud kinnisvaraga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine ja edasised sammud kinnisvaraga

29 Juul 2022, 10:24

Tere,

Kinnisvaral on 4 pärijat ja kõik võtavad pärandi vastu.

Ühel puudub huvi päranid vastu, üks tahab müüja ja kaks ei taha müüa kinnisvara. Huvi puudusega pärija soovib loovutada oma osa sellele kes soovib müüa. Kas selline tehing kõigi pärijate teadmist / nõusolekut ja kas seda on nõus vaidlustada või saab seda teha lihtsalt kahe pärija vahelise tehinguna ilma kõikki omanikke teavitamata? Kas müüa sooviv pärija saab panna kinnisvara müüki ilma teiste nõusolekuta ja ostja leidmisel rakendub 2 kuuline ostueesõigus? Või ei saa müüki alustada ilma teiste pärijate nõusolekut saamata?

Lugupidamisega,
M

Re: Pärimine ja edasised sammud kinnisvaraga

29 Juul 2022, 19:01

Tere

Kui pärijaid on mitu ja nad võtavad pärandi vastu ühiselt, moodustub pärandvara ühisus ja pärijad on selles ühisuses kaaspärijad. Pärandvara moodustub mitte ainult ühest suuremast asjast (näiteks kinnisasi) vaid ka kogu muust varast, nõuetest ja kohustustest, mis pärandajal surma hetkel oli. Seega ei ole kaaspärijad kinnissja kaasomandikud vaid on ühisomanikud kogu pärandvarale kuna pärandvara jagamiseni. See tähendab et ükski kaaspärijatest ei saa iseseisvalt käsutada pärandvara hulka kuuluvaid üksikuid esemeid, sealhulgas kinnisasja Kui üks kaaspärijatest võõrandab talle kuulunud pärandvara ühisuse mõttelise osa, ei saa olla sellise lepingu esemeks osa kinnisasjast vaid osa pärandvara ühisusest. Pärandvara ühisuse osa omandaja saab endale osa võõrandanud kaaspärija varalised õigused ja kohustused PärS § 148 lg 2 mõttes. Omandajale ei lähe üle pärija staatus ega sellega seotud õigused ja kohustused, kuid talle lähevad üle kaaspärija varalised õigused, mis väljenduvad PärS § 148 lg 2 järgi eelkõige õiguses nõuda seda osa pärandvarast, mille oleks pärandvara jagamisel saanud talle osa võõrandanud kaaspärija, õigus nõuda pärandvara jagamist (PärS § 152), teise kaaspärija poolt ühisusest osa müümisel ostueesõigus (PärS § 149).
Alles siis, kui pärandvara ühisus on lõpetatud ja pärandvara hulka kuuluvad asjad, õigused ja kohustused jagatud, saab iga pärija talle kuuluva varaga või mõttelise osaga varast iseseisvalt tehinguid teha.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta