Pärimine ja OÜ osalus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine ja OÜ osalus

11 Mai 2022, 20:33

Küsimus puudutab pärimist Äriseadustiku alusel. Pärisin kadunud suglase osaluse osaühingus, millest talle kuulus 90%. OÜ arvel on kinnisvara, mille sugulane oli notariaalselt firma arvele osa sissemaksena kandnud. Hiljem, kui äriseadustik muutus, on 10% kaasomanik lasknud allkirjastada OÜ koosoleku protokollis lisaks muudele muudatustele rea, et ühe kaasomaniku surma puhul lähevad varad üle teisele osanikule.

1. Äriseaduse § 153 on kirjas, et pärijale ülemineku keeld või piirang ei kehti, “kui põhikirjas ei ole ette nähtud tähtaega ja korda pärijale kohase hüvituse väljamaksmiseks”. Kui suur on “kohane hüvitus”? Kas rakendub mingi hea tava, millest väiksem hüvitus ei ole kohane? Käesoleva osaühingu põhikirja järgi on hüvituseks 5% surmale eelneva aasta kasumist, selle väljamaksmise tähtaeg on surmale järgnev aasta. Firmal kasumit väidetavalt pole – hüvitus 0. Kas selline hüvitus on praktika järgi “kohane”? Kas tähtaeg võib olla terve aasta? Mida tähendab antud seaduses “kord” hüvituse väljamakseks pärijatele, mis peaks olema põhikirjas ette nähtud?
2. Kui kinnisvara kandmine OÜ omandisse on notariaalset tõestamist nõudev tehing, nagu ka kinnisvara pärimine on notariaalne tehing, siis kas OÜ ja selle arvel oleva kinnisvara pärimine on tõesti vaid digiallkirja kaugusel? Kuna kaasomanik oli nendel aastatel kergesti mõjutatav, ning antud muudatusega samaaegselt püüti läbi viia teisi muudatusi firma osalusprotsentide jaotuses (mis küll pole registri kontrollist läbi läinud), tundub võimalik, et sugulane pole mõistnud, mis tehinguga tegu.
3. Kas seaduse järgi on nii, et seadusjärgne pärija ei saa tingimuslikult pärida (võlgadest loobudes, aga vara pärides), samas kui Äriseadustiku alusel on võimalik pärida kaasosaniku vara, pärimata kohustusi? Kas teist osanikku puudutavad ka surnud osaniku kohustused eraisikuna?

Suured tänud ette.

PS: Vastavale juristile: numbrid (osalusprotsent, hüvituseprotsent) olen antud küsimuses juba muutnud, suurusjärk on sama.

Re: Pärimine ja OÜ osalus

12 Mai 2022, 20:13

Tere

Sellise muudatuse jaoks on protokolliline otsus ebapiisav. Keeld peab sisalduma põhikirjas. Kui see tõepoolest põhikirjas sisaldub, tuleb tasuda kohane hüvitis. Kohane hüvitis on tavaline väärtus. Protsenti kasumist ei saa tavaolukorras ettevõtte väärtuseks pidada. Kohane hüvitis ei saa olla 0 kui ettevõttel on vara ja puuduvad täitmata kohustused.
Põhikirjas peaks olema sellisel juhul ette nähtud kuidas ja millal hüvitis välja makstakse.
Pärida tõepoolest tingimuslikult ei saa. Üle lähevad nii varad kui kohustused. Äriseadustiku järgi ei toimu pärimist. Põhikirja alusel saab üleelanud osanik teise osaniku pärijad ettevõttest n.ö. välja osta. Sellega tema õigused piirduvad. Kuna tegemist ei ole pärimisega ei puutu asjasse ka pärandajast maha jäänud kohustused.
Soovitan Teil oma õiguste kaitseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Kahjuks ei ole foorumi tingimustes võimalik kõigile dokumentidele ja nendest tulenevatele õigustele ja kohustustele õiguslikku hinnangut anda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta