Hooldekodu või lahutus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hooldekodu või lahutus

04 Nov 2011, 16:14

Tere!
Vajaksin väga Teie abi, kuidas edasi toimida. Lühidalt öeldes, olen keerulises olukorras, millest ise väljuda ei oska, kuid enda tervise ja töövõime säilitamiseks on viimane aeg sellele probleemile lahendus leida.
Elame abikaasaga koos 1994.a. , abiellusime 2000.aastal. Ühiseid lapsi ja ühisvara (kinnisvarana) meil ei ole. Elame korteris, mis on päritud minu vanematelt 1992.a. KÜ kandis eluruumi kinnisturegitrisse 2001.aastal, 2007.a. vormistasime notari juures lahusvara lepingu minu kasuks. Korteri remondiks võtsin 2007.a. pangast laenu, mille tasumine on minu kohustus. Samuti soetasin 2007.a. sõiduauto, minu nimele registreeritud, abikaasa on tehn.passis kirjas kasutajana, kuid ei oma juhilube, st ei saa kasutada sõidukit. Abikaasale kuulub eluruum teises linnas, mis on erastatud enne meie abilellumist, seega tema lahusvara. Kandsin küll temale korteri erastmiseks üle vajalikke tööaastaid või EVP-sid, täpselt ei mäleta, kuid nende suhtes pretensioone ei ole.
Abikaasal on kaks täiskasvanud poega eelmisest abielust.
2009. aastal joobnud olekus kukkumise tagajärjel abikaasa invaliidistus (esmalt viibis haiglas, taastusravil, peale seda seda määrati talle keskmine puue ja täielik töövõimetus, järgnevalt määrati raske puue). Täiesti keelatud on alkoholi tarbimine, kuid ta ei pea sellest kinni.
Traumaga kaasnesid tüsisitused, mille tõttu on tema liikumine ja mõtlemise tase häiritud, kuid kainena on ta suuteline iseseisvalt liikuma ja mõtlema. Joobes olekus on võimetu isegi püsti seisma, selle tõttu on kodus sageli kukkunud ja saanud uusi traumasid (peapõrutus, jalaluumurd jne.). Kõigil juhtudel olen kutsunud kiirabi ehk need on fikseeritud juhtumid. 2011.a. on abikaasa kahel korral viibinud psühhiaatrilisel ravil, mille jätkamisest ta viimasel korral keeldus ja saadeti koju. Tema puhul on tegemist kroonilise alkoholisõltlasega, psühhiaatrite sõnul on tekkinud dementsusele kaldumise tunnused ja ta vajaks tegelikult 24/7 jälgimist. Selle pingelise olukorra tagajärjel on mu enda tervis kannatanud, on vähenenud töövõime ja olen pidanud ise korduvalt pöörduma psühhiaatri poole (mingil hetkel olen kaalunud suitsiidi). Ühesõnaga - ma ei soovi enam niimoodi edasi elada.
Lahendusena näen ise kaht võimalust:
1) paigutada abikaasa kui 24/7 jälgimist vajav inimene hooldekodusse. Sellega on mulle teadaolevalt nõus abikaasa vanem poeg. Uurisin teema kohta infot KOV-ist, kus küsiti abikaasa kinnivara ning poegade ja minu pangakonto väljavõtet.
Kas sellest töötasu väljavõttest on mul võimalik keelduda, sest ma enam ei soovi kanda ülalpidamiskulusid alkoholisõltuvuse tõttu invaliidistunud inimese pärast? Kas mul kui abikaasal on kohustus teda ülal pidada, kui ta peaks jätkama hooldekodus? Kuidas see kohustus järjestuks minu ja tema kahe poja vahel? Unustasin lisada, et abikaasa korteris elab tema poeg, st kasutab abikaasa lahusvara. Kas temal on selle tõttu suurem kohustus vanema ülalpidamises osaleda (ta töötab periooditi Soomes)? Või tuleks korteri omandus ümber vormistada pojale(poegadele)? Halvim variant kui KOV selle korteri hooldekodu tasu katteks ära võtaks. Abikaasa ise omab päris korralike finantsvahendeid pangakontol.
2) abielulahutus - elame u. 4 aastat eraldi tubades, abielusuhted puuduvad, meievaheline suhtlemine on pingeline, konfliktiderohke. Millised on minu võimalused abielu lahutada kui abikaasa ei nõustu (ei ole võimeline) tulema koos ühisavaldust sisse andma? Kas abikaasa alkoholisõltuvus on lahutuseks mõjuv põhjus?
Kuidas on võimalik lahutust taotleda kui ta on paigutatud hooldekodusse või on lahutuse taotlemine siis mulle keelatud?
Kas minu omandusse registreeritud sõiduk on lahus- või ühisvara? Selle ostuarve (ametlikult edasimüüjalt) on minu poolt tasutud. Mul ei ole abikaasale varalisi nõudmisi, koduse (ühisvara) jagame kokkuleppel.

Vabandan, et nii pikalt kirjutasin, soovisin lahti seletada juhtumi tagamaad, et leida õigem lahendus.

Re: Hooldekodu või lahutus

07 Nov 2011, 17:09

Me ei saa anda nõud, mida küsija peaks tegema. Meie saame üsknes anda küsimuste lõikes juriidilisi selgitusi. Kirjast nähtub, et pooled on abielus, ning perekonnaseadusest tulenevalt on õigused ja kohustused. See, et elatakse eraldi tubades, ei oma tähendust, sest abielu lõppeb üldjuhul abielu lahutades. Sõiduauto on ühisvara ning poolte pangakontod ja säästud on ühisvara. Seega, kui otsustate abielu lahutada, siis saab jagada jagamata jäänud ühisvara. Kirjas sisust nähtub, et tegemist on erihooldust vajava isikuga. Sellisele isikutele saab vajadusel määrata eestkostet (selle kohta saate täpsemalt lugeda siit: http://www.juristaitab.ee/kusimused-vas ... /eestkoste). Soovitan võtta ühendust kriisiabi nõustajatega, Tallinna elanikele nõustamine - telefon 6314300.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta