Täiskasvanud lapse kohustus vanema ees

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täiskasvanud lapse kohustus vanema ees

16 Okt 2011, 22:36

Tere!

Minul on selline keeruline küsimus:

Nimelt ma sattusin lugema Venemaa perekonnaseadust (ma ei tea, kas see hetkel ka kehtiv on) aadressil http://www.allpravo.ru/library/doc100p0 ... m5531.html, kus on kirjas, et

"По достижении совершеннолетия дети обязаны заботиться о содержании своих нетрудоспособных и нуждающихся в помощи родителей и заботиться о них. Это требование не только моральное, но и законное (ст. 87 СК РФ). При отсутствии соглашения об уплате алиментов алименты на нетрудоспособных нуждающихся в помощи родителей взыскиваются с трудоспособных совершеннолетних детей в судебном порядке. Эмансипированные но не совершеннолетние не обязаны уплачивать алименты своим родителям. Однако считается нравственным долгом и семейной обязанностью заботиться о родителях, когда имеется такая возможность.

Размер алиментов, взыскиваемых с каждого из детей, определяется судом исходя из материального и семейного положения родителей и детей и других заслуживающих внимания интересов сторон в твердой денежной сумме, подлежащей уплате ежемесячно. При определении размера алиментов суд вправе учесть всех трудоспособных совершеннолетних детей данного родителя независимо от того, предъявлено требование ко всем детям, к одному из них или к нескольким из них.

Обязанность взрослых детей заботиться о благосостоянии родителей носит безусловный характер и не связывается законодателем с наличием либо отсутствием у гражданина постоянного и достаточного дохода. То есть вне зависимости от материального и семейного положения взрослых трудоспособных детей родители вправе получить от них необходимое для поддержания жизнедеятельности содержание. Это закрепляется и Постановлением Президиума Верховного Суда РФ от 18 декабря 2002 г.[11] Проиллюстрируем примером из Постановления:

"

Oleks tore, kui mind saaks aidata keegi, kes vene keelt väga hästi valdab, sest minu vene keel on nii ja naa.
Niipalju ma sain aga aru, et täiskasvanud lapsed on kohustatud oma vanemaid hooldama.

Minu isa on Venemaal sündinud, on Venemaa kodanik ja elab Venemaal.
Mina olen sündinud Eestis, olen Eesti kodanik ja elan Eestis, kusjuures pole kordagi Venemaal käinud.

Mu vanemad lahutasid, kui olin poolteist. Ligi 8 aastat ei tulnud ühtegi senti Venemaalt ja kui alimendid hakkasid tulema, siis isa veel protsessis, et liiga palju võetakse maha (oli näidand et on pensionil, kuigi samal ajal töötas ka veel, aga töötamist salgas). Ja need alimendid olid imepisikesed -- näiteks Eestis ei tohitinuks ega tohi praegugi nii väikest alimenti alaealisele lapsele maksta. Isa pole huvi tundnud, kuidas mul läheb jne jne.

Nüüd lõpuks minu küsimuse juurde -- et kas minul on kohustus isale nt hooldekodu hakata maksma? Sest tegelikult ma ju EI ole Venemaa subjekt, kuna pole Venemaa kodanik jne.

Niipalju kui mina tean, siis Eesti seaduste järgi pole täiskasvanud lapsel kohustust vanemaid hooldama hakata. On mul õigus?

Ja kui oletame, et ma peaksingi hakkama isa hooldama, siis mida teha siis, kui mul see võimalik pole? Nt käin tööl ja mul pole raha, et hooldekodusid hakata maksma.

Olen väga tänulik, kui keegi suudab asjasse selgust tuua!

Ette tänades,

Re: Täiskasvanud lapse kohustus vanema ees

23 Okt 2011, 15:36

Küsimusest ei nähtu, kas Venemaalt on esitatud nõue või mitte. Mida ja kes nõuab? Seadusest tulenevalt peavad täiskasvanud lapsed abistama abivajavat vanemat. Erisused tulenevad sellest, kas lapsevanem on täitnud lapse suhtes ülalpidamiskohustust või mitte. Kui täpsustate asjaolusid, saab detailsemalt vastata.


Vastas Maarika Pähklemäe

Re: Täiskasvanud lapse kohustus vanema ees

27 Okt 2011, 23:59

Tere!

Hetkel ei ole esitatud hooldamisnõuet, aga mind lihtsalt põhimõtteliselt huvitas, et kas mul lasub kohustus teda hooldada, seda enam, et elan füüsiliselt väga kaugel + keelebarjäär jne jne.

Ma olen saanud alimente, aga näiteks pea 10 aastat oli periood, kus ei saanud üldse alimente.

Samas kas ka Eestis on mul täiskasvanud lapsena kohe seadusega määratud kohustus oma vanemat hooldada? Või erineb Eesti seadusandlus siinkohal Venemaa omast?

Ja samas, millal üldse otsustatakse, millise riigi seadusandlust järgitakse? Sest näiteks kui mulle määrati alimente, siis alimendid tulid Vene seadusandluse järgi ja näiteks igakuised summad olid selgelt alla Eestis seadusega lubatud miinimumi. Ja kas mul põhimõtteliselt oleks olnud siis võimalik nõuda vanemalt suuremaid alimente, viidates sellele, et elan Eestis ja elukallidus on hoopis teine ja vanema poolt saadud alimendid ei võimaldanud lapsele vajalikku elukvaliteeti?

Ja nüüd mis puudutab praegust vanema hooldamise küsimust, siis ikka ei peaks ju mul olema kohustust, kuna olen Eesti kodanik ja Eesti seaduste subjekt?

Ja näiteks, oletame, et vanem hakkakski nõudma, et vot ma läheksin teda hooldama, siis keegi ei saa ju mind füüsiliselt kohustada selleks..või kuidas selline asi üldse välja näeks? Lihtsalt ei kujuta ettegi..

Aga tõesti see Vene seadus, mida juhuslikult Internetis lugema sattusin, tekitas mõtlemisainet..

Loodan, et saate veel asjasse natuke selgust tuua.

Veelkord tänades,

Re: Täiskasvanud lapse kohustus vanema ees

31 Okt 2011, 16:50

Kui Teie vanem vajab abi, siis olete kohustatud abivajajat vanemat abistama. Teie kirjast nähtub, et Teie isa on maksnud alimente. Teie emal oli võimalik omal ajal alimentide suurust vaidlustada. Tõik, et olete Eesti riigi kodanik, ei vabasta Teid kohustusest. Kohustamine toimub kohtu otsusega. Soovitan Teil registreeruda konsultatsioonile.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta