Elukaaslaste lahkuminek ja hüvitis

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elukaaslaste lahkuminek ja hüvitis

25 Apr 2023, 18:03

Alustasime kooselu 2015. Elasime minu poolt üüritud korteris. Mina maksin üüri ja kommunaalarveid.
Aastal 2018 sündis otsus endale korter osta. Kuna elukaaslane laenukõlbulik ei olnud, siis maksin mina korteri laenu sissemakse ja võtsin üksinda laenu. Korter on seega minu nimel. Abielus me ei ole olnud, ega ole ka praegu.
Meil oli oma vahel suuline kokkulepe, et mina maksan laenumakseid ja tema siis maksab kommunaalarveid. Lihtsalt selleks, et mitte raha solgutada ühelt kontolt teisele. Mööbel oli suuremalt osalt tema ostetud, sest minul polnud selleks laenu kõrvalt piisavalt maksejõudu. Laenumaksed olid oluliselt suuremad kui kommunaalmaksed ühes kuus.
Nüüd on käes lahku minek ja elukaaslane tahab ära minna. Kuid ta küsib tagasiulatuvalt hüvitist kogu siin korteris elatud ajal makstud kommunaalarvete eest, toidu eest ja muud kulud, mis ta siia on teinud. Kogu mööbli on ta juba praeguseks ära viinud. Samas on mul tunne, et mulle tehakse liiga, sest panustasin ju minagi samal ajal korterisse laenumaksete näol. Millised õigused on mul sellest keelduda ja millised õigused on tal seda jätkuvalt nõuda?

Re: Elukaaslaste lahkuminek ja hüvitis

25 Apr 2023, 22:33

Tere

Küsimusest võib mõista, et elati elukaaslastena ja kulud olid elukaaslaste vahel jaotunud. Korteri omanik olete Teie ja laenumakseid maksite ka Teie. Teie elukaaslane tasus kõik muud kulud nagu kommunaalmaksed ja toidukulud. Kui Te nüüd lahku lähete jääb Teile korter, Teie elukaaslasele kasutatud mööbel. Ühisesse ellu aga panustasid mõlemad, vastajale ei ole teada kas võrdväärsetes osades või ebavõrdselt.
Soovitan olukord korralikult läbi kaaluda. Mõelda läbi, kes kui palju ühisesse ellu panustas ja kes kui suures väärtuses vara omale saab. Sellest lähtuvalt kaaluge hüvitise ühele või teisele tasumist. Vara väärtus, mis saadakse lahku minnes võiks olla samas proportsioonis panustatud vahenditega.
Vajadusel soovitan pidada nõu juristiga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Elukaaslaste lahkuminek ja hüvitis

26 Apr 2023, 22:28

Tere
Tänan vastuse eest. Võib olla tõesti täpsustuseks nii palju panustamisest ühise elu ajal. Kui näiteks ühine panus on 100, siis minu panus oleks tänasel päeval kuskil 75, elukaaslsel 25. Minu panused olid siis peamiselt laenumaksetena, lisaks veel elekter ja teleteenus. Elukaaslasel siis peamiselt korteriühistu kommunaalmaksed, toit. Mööblit ma ei ole arvestanud, sest tema selle ostis ja viis ka ära nüüd, nii et ostes oli tühi korter ja nüüd jälle. Mulle peaks loogiliselt korter jääma, kuna olen ainuke omanik. Siin ongi mul raske aru saada, millised panused on ühisese ellu ja millised mitte.
Elukaaslane väidab, et kuna korter jääb mulle ja tema lahkub, siis launumakseid ei saa arvestada ühise elu panusena.

Re: Elukaaslaste lahkuminek ja hüvitis

27 Apr 2023, 17:19

Tere

Pean tunnistama, et Teie elukaaslasel on õigus. Teie tasusite korteri laenumakseid, mis kuulus Teile siis ja kuulub ka edaspidi. Ehk ostsite omale vara. Küsimusest mõistan, et see oli võimalik, kuna Teie elukaaslane tasus sel ajal kõik elamiskulud (kommunaalarved, toit nii Teile kui talle endale). Talle jäi sellest vara kasutatud mööbli näol. Minu hinnangul võiks hüvitamisele kuuluda selle perioodi toidu- ja kommunaalkuludest Teie kasuks tehtud kulud ehk umbes pool kuludest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta