Segane olukord peale lahutust

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Segane olukord peale lahutust

13 Veebr 2023, 10:52

Tere!
Minu isa lahutas prk.s.ametis oma pika abielu naisega, kes pole minu ema. Neil ei olnud ka ühiseid lapsi, vaid mina isa poolt ja tollel naisel enda eelnevast elust laps.
Lahutustoimingu-järgselt ei mindud sujuvalt notarisse, et panna paika/määrata need varateemad. Lugesin ise, et selleks on 30 aastat aega peale lahutust, aga soovitatakse esimesel võimalusel, kuna vara väärtused vms muutuvad ajas ja siis hiljem on juba keerulisem.
Lahutusjärgselt Isa kolis majast välja, jäi töötuks ja sisuliselt ka ilma elamispinnata. Tema Eksnaine võttis uue kaaslase majja rõõmsalt elama.

Minu meelest see ei ole aus, seetõttu ka kirjutan.

Kuna isal on "hingehaavad", siis ei ole ta nõus ka notarisse minema, lõi käega, et võtku kõik ja olgu rahul, ta ei taha nendega tegemist teha.

Ma ei ole isa jutust aru saanud, mis lugu selle abielu jooksul soet. kinnistuga on. Isa ütleb, et ta oli seal majaostulepingus ainult käendaja rollis panga jaoks vms, et ta ei saagi sealt midagi nagunii. Näiteks, kui tolle naise poeg ostis endale korteri, siis see nende ühine majapidamine pandi osaliselt tagatiseks poisi ostule, aga seejuures isalt nõusolekut selleks ei küsitud, ta sai sellest tegevusest alles kordades hiljem teada. Ta poleks nõus olnud riskima, aga ei küsitud ka. On see võimalik? Või kas see tegu viitab sellele, et isal polegi õigust osale majale nagunii? Ma ei ole nende ostulepingut näinud, küll aga too naine maksis alati laenumakseid ja maksab siiani, isa jälle kõrvalt igakuiselt ostis toidu lauale. Kõik toimis.

Kas tal tõesti ei pruugi abielu jooksul soetatud kodule täna mingit õigust olla, kuigi laenumakseid ei teinud ta kordagi? Isa kardab lisaks muule, et läheb notarisse, ja sealt saab kaela endale hoopis kohustuse hakata maksma midagi oma eksabikaasale, kuna maja pole väljaostetud pangal veel ja on panga oma.

Minu meelest ei ole õiglane, et tema eksnaine sai kõik endale ja seejärel saab tema poeg kõik endale, nagu meid isaga poleks olemas olnudki.

Re: Segane olukord peale lahutust

13 Veebr 2023, 18:59

Tere

Esmalt on oluline kas abielludes valiti vararežiimiks varaühisus või -lahusus. Kui varalahusus, siis on abielu jooksul soetatu selle oma, kellele see soetati ja saada ei ole midagi. Kui varaühisus, siis on sõltumata sellest kelle nimele vara osteti või kes selle eest maksis, tegemist ühisvaraga, millest kummalegi abikaasale kuulub pool.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Segane olukord peale lahutust

14 Veebr 2023, 09:29

Tere

Tänud vastuse eest! Küsin juurde - kui suurt rolli mängib täna see nüanss, et ka järgmised 20 aastat tuleb pangale seda maja tagasi maksta?
Ehk kui lepingus on sees mõlemad eksabikaasad, siis esimese pealt läheb igakuine makse pangale automaatselt ja oli kuulda, et kui eksnaisel ei peaks raha tasumiseks olema, läheks see autom. maha minu isa kontolt. Ja seda siiani, kuigi nad enam abielus pole ja isa seal majas ei ela.

Ehk nad peaksid notaris tegema kokkuleppe, et isa sealt laenulepingust ära "kustutada", et vältida olukorda, et summa võetakse mingi hetk isa pangakontolt või ka kui näiteks ekskaasa siitilmast lahkuks, oleks automaatne maksja isa? Ise olles lahutatud.

Kui neil oli varaühisus, ja maksja on olnud eksabikaasa ja siiani on ja ka järgmised 20 aastat, kas siiski läheb see maja/kinnistu pooleks, kas see ei ole sel juhul teise arvelt rikastumine, nagu isale notarisekretär hiljuti vabas vormis vastanud oli? Ja see on taunitav, et teise arvelt rikastumine st nõuda pooleks tegemist? Tänud selguse eest!

Re: Segane olukord peale lahutust

14 Veebr 2023, 19:06

Tere

Nii nagu abielu jooksul soetatud vara on varaühisuse korral ühisvara, on ühine ka abielu ajal ühisvara soetamiseks võetud laenukohustus. Kuni abielu lõppemiseni (lahutamiseni) tasutud tagasimaksed loetakse tasutuks ühiselt võrdsetes osades kuivõrd ka abikaasade sissetulekud, millest eelduslikult laenukohustust täideti, on ühisvara. Peale abielu lahutamist tehtud tagasimaksed enam ühisvara ei ole ja nende maksete võrra on makseid teinud endise abikaasa osa vara jagades suurem. Tegemist ei ole kindlasti alusetu rikastumisega.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta