Elukaaslastele kuuluva maja müük ja müügist saadud summa jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elukaaslastele kuuluva maja müük ja müügist saadud summa jagamine

03 Jaan 2023, 17:41

Tere,
Oleme elukaaslasega soetanud maja, mis kuulub meile võrdsetes osades 50% / 50%. Maja sissemakseks tuli enamus raha varem mulle kuulunud kinnisvara müügist.
Laenu võttis elukaaslane ja see on 100% elukaaslase nimel. Tema on ka seda maksnud.
Kui nüüd lahku läheme (me ei ole abielus, meil on 2 last), siis kuidas toimub maja müügist saadava raha jaotus? Kas laenumakse kustutatakse meie ühisosast ja siis meile kummalegi jääb võrdne summa? Või kustutatakse laenumakse tema osast ja mina saan 50% maja müügihinnast. Laenujääk on alla 50% maja maksumusest.
Lapsed jäävad edaspidi minu juurde elama ja olen mures, kui laenujääk kustutatakse meie ühisosast, siis kas suudan soetada endale ja lastele uue elamisväärse kodu.
Aitäh!

Re: Elukaaslastele kuuluva maja müük ja müügist saadud summa jagamine

04 Jaan 2023, 21:25

Tere

Kaasomandi lõpetamisel on võimalik võtta arvesse ka kummagi kaasomaniku panus kaasomandi soetamisse. Teie panuseks on sissemakse ja elukaaslase panuseks on laenumakse. Sellest lähtuvalt võib müügitulemist osaks saav raha olla suurem sellel, kes on omandamisse suurema rahalise panuse teinud. Täpsete kalkulatsioonide tegemiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta