Ühisvara jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara jagamine

21 Dets 2022, 21:37

Tere! Plaan jagada ühisvarana olev pooleliolev maja. Abikaasa soovib maja müüa ja rahad pooleks jagada. Mina sellega nõus ei ole, sest sooviksin majja ise elama asuda koos meie ühiste lastega (lapsed 6, 6 ja 3). Sellisel juhul nõuab abikaasa minult tema majapoole väljaostmist, tema sõnade kohaselt pool maja hetke väärtusest. Tal on välja arvutatud, kui palju on tema panustanud rahaliselt majaehitusse ja väidetavalt on minu rahaline panus tunduvalt väiksem. Samas on see loomulik, sest sel ajal kui lastega kodus olin, sai tema tööl käia. Lastele vajamineva olen mina ostnud, tema panus lastele minimaalne. Maja on ehitatud krundile, mille minu isa meile mõlemale abikaasaga kinkis (osalus 50/50) ja minu isa on rahaliselt toetanud maja ehitamist.
Hetkel oleme veel abielus, plaan lahutada. Lahus oleme elanud poolteist aastat.
Temaga kontakti ei ole mul võimalik saada, sest sõnumitele ta ei vasta ja kõned on ilmselt blokeeritud.
Kas tal on õigus nõuda minult pool maja rahast? Viimases telefonivestluses ütles, et teda ei huvita, kus tema lapsed elavad. Vanem peaks ju siiski tagama oma laste heaolu. Kui suur on tõenäosus, et näiteks kohtusse minnes asi pigem minu kasuks otsustatakse? Kohtusse minemise jutu peale arvas, et sel juhul olen mina kohustatud maksma ka poole tema võetud laenust. Tegemist Soome pangast võetud väikelaenuga, mille võttis maja ehituse jätkamiseks, väidetavalt. Sel juhul on ju temal kohustus maksta tagasi ka pool minu isa poolt antud laenust või ei ole?
Pikk ja segane jutt, aga ehk saan mingi niidiotsa, kust liikuma hakata. Tänan!

Re: Ühisvara jagamine

22 Dets 2022, 22:02

Tere

Ühisvara jagamiseks tuleb esmalt määrata kindlaks ühisvara koosseis, ehk kogu vara, mis on soetatud abielu jooksul ja oli olemas abielu lahutamise hetkel. Seejärel määrata igale varaesemele hind (väärtus vara jagamise aja seisuga) ja mõelda, mil viisil Teie ühisvara jagada sooviksite. Silmas tuleb pidada, et abikaasade osad peaksid jagades olema võrdsed väärtuseliselt, mitte esemeliselt. Kui vara ei ole võimalik väärtuseliselt võrdselt jagada või kui Te seda ei soovi, on võimalik jätta vara ühele abikaasadest ja nõuda talt teise abikaasa osa hüvitamist rahas. Ühisvara hulka ei kuulu esemed, mis olid abikaasa omandis enne abiellumist või mille abikaasa omandas abielu kestel tasuta käsutuse, sealhulgas kinke alusel või pärimise teel. Selline vara kuulub abikaasa lahusvara hulka, kelle kasuks tasuta käsutus tehti. Ka ei ole oluline kes oma sissetulekust ühisvara soetamisse või parendamisse panustas, sest ka sissetulekud on abikaasade ühisvara ja kuuluvad võrdselt mõlemale abikaasale.
Abikaasade seadusest tulenevad solidaarkohustused tekivad eelkõige PKS § 18 järgi perekonna vajaduste rahuldamiseks tehtud tehingust. Kui laen on võetud ja kasutatud ühisvara parendamiseks või perekonna hüvanguks on see solidaarkohustus, mis tuleb jagada sarnaselt ühisvaraga. Kui aga laen on kasutatud vaid ühe abikaasa isiklikuks otstarbeks, ei ole tegemist solidaarkohustusega ja teine abikaasa selle laenu eest ei vastuta ning seda ühisvara hulka ei arvata.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta