elatis lastele, 50/50 hooldusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

elatis lastele, 50/50 hooldusõigus

07 Okt 2011, 10:56

Tere,

elame laste isaga lahus alates 2010. a sügisest. Kuna lahkuminek toimus minu initsiatiivil, kolisin lastega üürikorterisse, sest tema sõnul ei oleks mul olnud õigust elada temale kuuluvas majas.
Laste isa faktiline elukoht ja töökoht oli kuni septembrini 2011 teises linnas, lastega kohtus/lapsed viibisid tema juures nädalavahetustel, vaheaegadel. "Elatist" maksis meievahelisel kokkuleppel pool ettenähtud miinimumist.
Tänaseks on ta kolinud tagasi samasse linna, kus elan mina lastega, ning tema meelest tuleks nüüd laste elu uuesti ümber korraldada sel moel, et nad viibiksid 50 % ajast tema ja 50 % minu juures. Lisaks kaasneb sellise korraldusega "elatise" mittemaksmine, seda hoolimata sellest, et tegelikult elavad lapsed peamiselt siiski minuga. Tema sõnul ei ole elatise maksmise kohustust, kui lapsed viibivad vanemate juures võrdse aja.
Mina sellist korraldust (50/50) algklassiõpilaste puhul mõistlikuks ei pea, samuti kahtlen elatise mittemaksmise õiguspärasuses. Lisaks, kulutusteks lastele loetakse ju ka mingit osa kulutustest eluasemele? Laste isa sõnul olen ebaotstarbekalt kulutanud tema seni makstud "elatist", sest tasusun selle eest ka kommunaalmakseid...

Palun nõu, kuidas edasi tegutseda.

Re: Elatis lastele, 50/50 hooldusõigus

10 Okt 2011, 16:23

Kirjast nähtub, et lapsed elavad emaga ning laste isa soovib muuta senist suhtlemise ja elamise korda. PKS mõtte kohaselt peab tagama lastele kindla elukoha. Lastega suhtlemine ei too kaasa automaatselt laste elukoha muutmise vajadust. Hooldusõiguse teostamise korral nn 50/50 printsiibil ei vabasta vanemaid elatise maksmisest. See on ekslik arusaam ja ebaõige seaduse tõlgendamine. Elatis sisaldab näiteks ka laste elamiskulusid, pesupesemiskulusid, elektrikulusid, söögikulusid, laste toa remondikulusid jms, mistõttu oli Teil õigus tasuda laste eest ka kommunaalmakseid.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta