Hooldekodu eest tasumine lapselapsena

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hooldekodu eest tasumine lapselapsena

16 Mai 2022, 18:29

Tere!

Hiljuti võeti vastu seadus, mille alusel lapselapsed ei pea vanavanemate hooldekodu teenuse eest tasuma. Kuna aga minu vanaema tegi mõned aastad tagasi oma maja kinkelepinguga minu nimele, siis kohalik omavalitsus ütles, et minu puhul see seadus ei kehti ja soovitas maja maha müüa, kui ma ise hooldekodu eest maksta ei jõua. Kinkelepingus on kirjas punkt, et pean võimaldama vanaemal majas elada.
Kas oskate nõu anda antud olukorras?

Re: Hooldekodu eest tasumine lapselapsena

16 Mai 2022, 20:54

Tere

Perekonnaseaduses, mis on õiguslikuks aluseks põlvnemisest tulenevale kohustusele pidada ülal oma sugulasi, on sätestatud selgesõnaliselt: Ülalpidamist on kohustatud andma täisealised esimese astme ülenejad ja alanejad sugulased (PKS § 96 lg 1). Esimese astme sugulased on vanemad ja lapsed. Lapselapsi enam sellesse ringi ei kuulu. Seega ei ole õige KOV seisukoht, et Teid muudatus ei puuduta. Tuginedes nimetatud perekonnaseaduse sättele on Teil õigus tasumisest keelduda.
Kui lapselaps on varasemalt hoolduse eest tasumises osalenud, tuleb lapselapse vabastamiseks teenuse eest tasumisel teha uus haldusotsus. Juhul, kui kohalik omavalitsus ei ole seni teenuse eest tasumisel osalenud, tuleb selgitada välja teenuse saaja abivajadus ja tema maksevõimekus ja/või teiste seadusjärgsete ülalpidajate olemasolu ning hinnata nende majanduslikku võimekust.
Juhul, kui teenuse saajal või tema seadusejärgsetel ülalpidajatel ei ole võimalusi oma teenuse eest tasuda või tal puuduvad seadusjärgsed ülalpidajad, tuleb omavalitsusel endal teenuse eest tasumisel osaleda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Hooldekodu eest tasumine lapselapsena

17 Mai 2022, 09:19

Kas see, et vanaema oma maja kinkelepinguga minu nimele tegi, ei loe siis midagi? KOV väitis, et tulenevalt sellest, et vanaema maja on nüüd minu nimel, on mul moraalne kohustus hooldekodu arveid tasuda.

Re: Hooldekodu eest tasumine lapselapsena

17 Mai 2022, 19:44

Tere

Moraalne kohustus ei ole seadusest tulenev kohustus. Moraalne kohustus on kohustus, mida tuleb täita õiglustundest lähtuvalt. Sellise kohustuse täitmist ei saa nõuda ja nõuet ei saa kohtu kaudu maksma panna. Kui Te tunnete, et see on õiglane, võite edasi tasuda, ent nõuda KOV seda ei saa.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta