Abieluvõimetõendi taotlemine läbi Eesti kohtu.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abieluvõimetõendi taotlemine läbi Eesti kohtu.

11 Apr 2022, 19:39

Tere,
Sooviksin teada mis eelnõuded on vajalikud, et taodelda luba Eestis abiellumiseks ilma abieluvõimetõendita? Olukord on hetke kliimas natukene hirmuäratav kuna elukaaslane on Venemaa kodanik ja kardame, et sealne valitsus ei pruugi seda tõendit väljastada.

Re: Abieluvõimetõendi taotlemine läbi Eesti kohtu.

12 Apr 2022, 12:58

Tere

PKTS § 39 lg 3 kohaselt peab abieluvõimetõendi esitama isik, kelle elukoht on välisriigis või kes on elanud Eestis alla kuue kuu vahetult enne abiellumisavalduse esitamist.
Sama paragrahvi 5.lõike järgi võib kohus, kelle tööpiirkonnas kavatsetakse abielu sõlmida, anda välisriigi kodanikule, kelle elukoht on välisriigis või kes on elanud Eestis alla kuue kuu vahetult enne abiellumisavalduse esitamist ja kes mõjuval põhjusel ei saa abieluvõimetõendit esitada, loa
abielu sõlmimiseks ilma tõendita. Vene Föderatsioon Eestis kasutatavat tõendit ei väljasta.
Seega tuleb esitada kohtule avaldus loa andmiseks abiellumiseks ilma abieluvõimetõendita (kohus lahendab asja hagita menetluses). Avaldajaks on isik, kellel on vastavat luba vaja. Avalduses tuleb esitada vastavad asjaolud (kodakondsus, elukoht, miks tõend puudub, perekonnaseis, varasemad abielud, kellega ja millal soovitakse abielu sõlmida jms). RLS § 59 lg 7 kohaselt tasutakse avalduse esitamisel hagita perekonnaasjas ja piiratud teovõimega täisealisele isikule eestkostja määramise asjas riigilõivu 10 eurot.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta