Minu õigused ühisvara jagamisel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Minu õigused ühisvara jagamisel

30 Mär 2022, 11:51

*2003 tuli A elama minu juurde, elasin omandatud korteris ning oli korteril väikelaen peale võetud (umbes 48 000EEK) 2004 abiellusime.
*2007 ostsime maja ( maja hind 1 400 000 EEK, remondilaen 240 000 EEK ja korterile oli selleks ajaks laen kasvanud 72 000 EEK) – tagatiseks läks minu korter ja minu vanemate maja – moodustus ühisvara ostetud majast. Saatsin ka panka päringu laenulepingute koopiate saamiseks.
*2016 müüsin oma korteri hinnaga 107 000 EUR ja laenujääk sel hetkel 108 523.61 EUR sai kinni maksud täies mahus (puuduolev summa 1523.61 makstud juurde minu kontolt). Seni tasus A laenumakseid Olemas notari paber selle korteri müügi tehingu kohta, kus ka eraldi välja toodud, et müüdud korter ei kuulu ühisvara hulka.
*2018 nov lahutus. *Vara jäi jaotamata, majast lahkusin mina lapsega 2019 jaan , A läks ka 2019 uue elukaaslase pinnale elama ning maja oli tühi 1 a. Alimente ei tasunud
*2020 sõlmisime SUULISE kokkuleppe, et maja ei lähe müüki enne 2022 suve, sesosas vajadusega hoida lapsele elukoht kooli lõpetamiseni. A pakkus lahenduseks, et emba kumba ostab teise poolt oma osa välja , hinnaga 35 000 eur (majal puudub elamisluba, paberid pole korras) – kuna mina olen öelnud välja, et mina seda maja ei soovi, siis A ütles et kokkulepe siis sõlmitud ning 5 a jooksul maksab siis ära. Elama väidetavalt tasuta (hilisemalt oli kuulda, et siiski A sai mingit tulu) läksid majja tuttavad, et maja ei oleks kütmata.
*2021 kevad kolis A tagasi majja, kuna tema uus abielu purunes. 2021 sügis kolis ka majja isa juurde laps seoses koolibussi marsruudi muutmisega. A elab majas koos uue elukaaslasega. Samuti elab seal majas 2021 suve lõpust minu poeg (A kasupoeg ) ning tasub kokkuleppe kohaselt igakuiselt 140 eur A -le.
Vajan elukohta, majja minna ei saa, A-le ei sobi. Lisaks ta väidab, et on peale kokkulepet majja remondina ivnesteerinud 10 000 eur

Re: Minu õigused ühisvara jagamisel

30 Mär 2022, 20:11

Tere

Teie küsimusest nähtub, et ehkki abielu on lahutatud, on ühisvara tänaseni jagamata. Olukorra lahendamiseks soovitan jagada ühisvara notari juures kokkuleppel või kokkuleppe mittesaavutamisel kohtus. Kindlasti kuulub ühisvara hulka maja, võetud kohustused ja kogu muu vara, mis on omandatud peale abiellumist, s.o perioodil 2004 – 2018 ja mis abielu lahutamise ajal olemas oli. Kõik varem ja hiljem soetatud vara ning võetud kohustused enam ühisvara hulka ei kuulu. Kuna ühisvara soetati osaliselt Teie lahusvara arvelt, on Teil õigus oma lahusvara varaühisusest välja nõuda. Seega, hästi üldiselt, tuleks vara jaotada (eeldades et puudus muu vara kui maja ning ei olnud solidaarkohustusi): maja väärtus – Teie lahusvara, tulemus jagada kahega. Teie osa on jagamisel saadud summa + teie lahusvara. Eksabikaasa osa jagamisel saadud summa.
Siiski soovitan korrektse ja kõiki asjaolusid arvestava õigusnõu saamiseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta