Lapsevanema õigused?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapsevanema õigused?

23 Sept 2011, 14:29

Tere,

Minu lapseisa on välismaalane, elab-töötab teises EL riigis. Suusõnaline kokkulepe on, et saadab iga kuu teatud summa minu pangakontole ning igal külaskäigul annab vastavalt võimalustele ka sularaha ( viimane on tema enda ettepanek). Pangakontole saadetakse raha igakuiselt, summa on alati sama.
Varem külastas ja veetis aega lapsega kord-paar kuus, sel aastal on last vaatamas käinud 2 korda, seega lisaraha on ka tunduvalt harvem ja väiksem, kui eelmisel aastal, lisaks lapse emotsionaalne seis. ( laps ise ei küsi isa kohta) Olen lapseisaga sel teemal rääkinud, kuid tulemusteta. Laps kasvab, kasvavad ka kulutused.

Minu küsimus on: Kui ma nüüd ametlikult elatist nõuaksin, kas teisel vanemal tekib seejuures ametlikult ka õigus laps enda juurde saada? Minu jaoks tähendab see saata/ viia oma alla 3 aastane laps teise EL riiki, tema jaoks praktiliselt võõra inimese juurde, kes ametlikult on ISA, kuid pole siiani kasvatamisprotsessis osalenud..

Tänan!

Re: Lapsevanema õigused?

26 Sept 2011, 16:59

Elatise nõude esitamine ei mõjuta lapsega suhtlemise õigust, st lapse isal on ka ilma elatise nõude esitamiseta õigus lapsega kohtuda, sh enda juures. Lahuselu korral lapsega suhtlemine sõltub mõlemast lapsevanemast ning soovist üksteist antud valdkonnas toetada ning usaldada. Kui üks lapsevanem ei usalda teist vanemat, siis juhtubki nii, et kohtumised lapsega jäävad harvemaks ja kannatab seejuures laps. Soovitan kindlasti pöörduda lastekaitsespetialistide ja psühholoogide poole, kes saavad antud olukorras abistada ning nõustada.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta