Ühisvara või lahusvara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara või lahusvara

18 Mär 2022, 12:03

Tere,
90ndate (abielu ajal) algul soetas äi EVPde eest korteri, kus nad ämma ja lastega koos elasid. 1996nda aasta veebruaris nad aga lahutasid ning ämm jäi koos lastega korterisse (äi kolis välja ega pole peale seda korteris elanud). Kui viis aastat tagasi sai korterile hüpoteek pandud, oli äi justkui korteri ainuomanik ning tehing sai sooritatud ainult tema nõusolekuga. Eelmisel aastal sai aga hüpoteek maha võetud, kuid selleks oli vaja ka ämma nõusolekut, ning korter oli justkui ühisvara. Kui küsisin notari käest, et kas korter siis ühisvara või mitte, lahkus ta mõneks ajaks ruumist ja tagasi tulles saime vastuseks, et tõlgendamise küsimus, oleneb kuidas vaadata. Kindlat vastust ta meile ei andnud. Nüüd ähvardab äi aga ämma välja tõsta, et see tema korter. Kas korter on siiski ühisvara (soetatud abialu ajal ning lahusvara kohta märkemid ei ole) või on äial ainuõigus?

Aitäh vastamast.

Re: Ühisvara või lahusvara

18 Mär 2022, 19:57

Tere

Üldreegel on, et kogu abielu jooksul soetatud vara, sõltumata sellest kelle nimele see on registrisse kantud, kuulub abikaasadele ühiselt. Seega eeldatakse, et tegemist on ühisvaraga. Kirjutate, et korter osteti EVP-de eest. EVP-d võisid olla ka ühe abikaasa lahusvara kui need saadi enne abiellumist välja töötatud aastate eest või näiteks õigusvastaselt võõrandatud vara kompensatsioonina. Sel juhul võib olla tegemist olukorraga, kus korter on küll soetatud abielu ajal ent lahusvarasse kuuluvate vahendite arvelt ja kuulub seetõttu ühe abikaasa lahusvarasse. Kui abielu on lahutatud ja vara jagamata, oleks soovitav jagada ka vara.
Kuidas seda kõige õigem ja otstarbekam on läbi via, soovitan selgitada välja individuaalsel õigusnõustamisel. Selleks saate pöörduda juristi vastuvõtule. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta