Elatis 2022, paljulapselise pere toetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatis 2022, paljulapselise pere toetus

11 Jaan 2022, 14:12

Tere

Olen ühe lapse isa.
Lapse ema peres elab 4 last, 1 neist on minu laps.
Lapse ema saab lastetoetust ja paljulapselise pere toetust.
Minu laps on minuga aasta keskmiselt 7 päeva. Mõnel kuul veidi vähem, mõnel veidi rohkem. Kalendrist on väljavõte olemas.
Seni maksin lapse emale kokkuleppe alusel 250.- eurot iga kuu elatist. Maksed on tehtud korrektselt igal kuul peale lahku kolimist, selles osas kellelgi mingeid nõudmisi ei ole.

Küsimus 1. Kas uuel aastal saan mina, kes oman üht last, toetuse arvestamisel arvesse võtta ka lapse ema saadavat suure pere toetust? Lapse ema väitel ei saa.

Küsimus 2. Lapse ema väidab, et lapse kulutused on 650.- kuus, sh tema autoliising, korteri laen. Kas see on pädev nõudmine?

Küsimus 3. Mina sain just.ee/elatis kalkulaatori abiga tulmuse, et peaksin elatist maksma 120.-. Ilmselgelt ei rahulda see lapse ema nõudmisi. Minu brutosissetulek on 3800.- kuus, lapse emal on umbes sama suur brutosissetulek, lisaks riiklikud toetused. Kas minu saadud elatise summa arvutus on korrektne või selle lähedal?

Küsimus 4. Mis on kohtupraktikad, kui nõuan lapse 50:50 ajalist jagamist? Üks nädal minuga, üks nädal lapse emaga.

Re: Elatis 2022, paljulapselise pere toetus

11 Jaan 2022, 20:07

Tere

Esmalt tuleb tähele panna, et käesoleval aastal muutus vaid miinimumelatise arvutamise skeem. Enam ei ole miinimumelatis seotud alampalgaga vaid lähtutakse elatise baasmäärast 200 eurot ja elatise suuruse kindlaks määramiseks saab kasutada elatiskalkulaatorit.
Samas võib esineda olukord kus lapse vajadused on suuremad või väiksemad, kui kohustatud vanemal on teisigi ülalpeetavaid, kui lapse ja tema vanemate tavaline elulaad vajab suuremate kulutuste tegemist. Kohus võib sellisel juhul elatise välja mõista kalkulaatoriga arvutatust erinevas summas, vastavalt perekonnaseaduses toodud tingimustele ja individuaalsetele asjaoludele. Kui esineb kahtlus lapse vajaduste suuruses ja tegemist on miinimumist suuremate vajadustega, saab nõuda vajaduste tõendamist.
Lapse vahelduv elukoht otsustatakse konkreetsetest asjaoludest lähtuvalt lapse parimaid huve silmas pidades ja praktikas on sellist suhtluskorda nii kehtestatud kui ka kehtestamata jäetud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta