Elatis 2022

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatis 2022

24 Dets 2021, 19:42

Tere
Selline küsimus uue elatise süsteemi kohta,et kuidas arvestatakse neid päevi ,millal laps on ,teise vanema juures.....kas see toimib nagu parkimine st et kui olen parkinud 2t ja 1min või 2t ja 59 min ikka maksan 3 tunni eest või kuidagi muud moodi...
Toon mõned näited ja sooviks konkreetseid numbreid
Näiteks
1)Võtan lapse reedel kell 15.00 koolist ja viin esmaspäeva hommikul kell 8.00 kooli....mitu ööpäeva see siis on 2,3 või 4....kas iga algav ööpäev läheb ööpäevana kirja või kust maalt seda ööpäeva peaks nagu lugema
2)Võtan lapse reedel kell 18.00 ja viin tagasi pühapäeval kell 21.00 ,on see siis 2 või kolm ööpäeva....ja kui on 2 ööpäeva,siis miks on see 2 ööpäeva ja kui on 3 ööpäeva ,siis miks on see 3 ööpäeva
3)Võtan lapse reedel kell 18.00 ja viin tagasi pühapäeval kell 18.01....uus ööpäev on alanud ,kas see läheb kirja uue ööpäevana või mitte...või peab igakord üles kirjutama,et laps oli minu juures 2 ööpäeva X tundi X minutit Ja X sekundit.....ja siis aasta lõpus kõik kokku liitma ja siis saab alles teada ,palju laps on keskmiselt minu juures ,kas siis 7 ,8 või 9 ööpäeva kuus...ja palju peab siis elatist maksma
On tehtud jälle valmis süsteem ,kus saab ikka sõdida südamest...

Re: Elatis 2022

27 Dets 2021, 20:06

Tere

Nagu on üldteada, siis universaalset ideaalset kõigile sobivat süsteemi pole üheski valdkonnas olemas. Küll aga on uut miinimumelatise süsteemi luues tuginetud laiapõhjaliselt erinevatele huvigruppidele ja uuringutele ning võtkem valminut kui ühiskondlikku kompromissi. Olgu veel öeldud, et elatist ei pea tasuma ilmtingimata kalkulaatori põhjal vaid jätkuvalt on lubatud lähtuda iga lapse vajadustest ja mõjuval põhjusel ka vanema võimalustest.
Lapse jagatud elukoha mõistet on seaduse looja selgitanud järgmiselt: Kui laps viibib elatist maksva vanema juures aasta lõikes keskmiselt vähemalt 7 ööpäeva kuus, vähendatakse elatise summat proportsionaalselt kohustatud vanemaga koos veedetava ajaga. Seega ei soovita ma nädala ja kuu kaupa arvestust pidada vaid lähtuda näiteks kehtivast suhtluskorrast või must vanemate kokkuleppest.
Edasiseks nõustamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes selleks veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta