elatisnôude lôppemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

elatisnôude lôppemine

04 Nov 2021, 18:25

Kas ma saan ôigesti aru, et nii nagu täitemenetluse lôppemine ei toimu automaatselt vaid vôlgnik peab selleks initsiatiivi ilmutama...nii ka täiskasvanuks saamisel (ôppiva) lapse elatise täitemenetlus ei jätku automaatselt vaid ôppur peab selleks initsiatiivi ilmutama ? Mul on praegu selline kentsakas olukord, et 2010 aastal sai laps täisealiseks ja sinnani jôus olnud elatisnôude alusel on kohtutäitur mulle äsja seadnud aresti e. kinnipidamise pensionist minu Sotsiaalkindlustusameti kontol !?

Re: elatisnôude lôppemine

05 Nov 2021, 01:14

Tere

Täitemenetlust viiakse läbi sissenõudja (lapse) avalduse alusel ja täitedokumendis (kohtuotsuses) märgitud ulatuses. 2010 aastal lõppenud ülalpidamiskohustust saab sisse nõuda vaid juhul, kui nõude lõppemise ajaks oli jäänud tätmata kohustusi ja sissenõudja nende sissenõudmist soovib. Lisaks aegub elatisnõue 10 aasta möödumisel selle lõppemisest (alaealisele lapsele välja mõistetud elatise puhul 10 aasta pärast tema täisealiseks saamisest arvates).Seega võib olla käesolevaks ajaks tegemist juba aegunud nõudega. Selgituste saamiseks soovitan pöörduda konkreetse kohtutäituri poole. Kui ilmneb, et tõepoolest on tegemist aegunud nõudega, saate esitada avalduse täitemenetluse lõpetamiseks täitmise aegumise tõttu. Kõige lihtsam viis täitemenetluse lõpetamiseks täitmise aegumise tõttu on esitada avaldus täiteasja menetlevale kohtutäiturile. Avalduse võib esitada kas elektrooniliselt või paberdokumendina. Avaldus peab olema allkirjastatud. Avalduse vorm on leitav https://kpkoda.ee/kohtutaiturid/dokumne ... te-vormid/ "Aegumise avaldus (eesti keeles)".
Avalduse läbivaatamise eest on kohtutäituril õigus võtta tasu 18 eurot (seaduses sätestatud tasule 15 eurot lisandub käibemaks 3 eurot). Tasu tuleb maksta enne avalduse läbivaatamist kohtutäituri ametialasele arvelduskontole.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta