Pärimine ilma pärimistunnistuseta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine ilma pärimistunnistuseta

03 Nov 2021, 11:15

Olen käesoleval aasta septembris surnud isiku pärija, kellest jäi maha korteriomand.

Minu küsimus on: mis saab korterist juhul, kui ma ise ühtki toimingut pärandi vastuvõtmiseks (sealhulgas ka pärimistunnistuse saamiseks) omalt poolt ei tee?
On küll teada, et pärandi avanemisega läheb pärand automaatselt pärijale üle, kuid kui ma reaalselt kinnistusregistrisse pärimistunnistust ei vii, siis mis korteriomandist saab? Kas korteriomand ei lähegi sel juhul kinnistusraamatus mulle üle? Kui nii, siis kelle omandiks see saab?

Suur tänu!

Re: Pärimine ilma pärimistunnistuseta

03 Nov 2021, 23:08

Tere

Pärimismenetluse algatamiseks esitab pärija, pärandaja võlausaldaja, annakusaaja või muu pärandvara suhtes õigusi omav isik notarile vastava notariaalselt tõestatud avalduse. Seega võib avalduse pärimismenetluse alustamiseks esitada ka muu pärandvara suhtes õigusi omav isik, näiteks pärandaja või Teie võlausaldaja. Kuni pärimismenetlust ei ole läbi viidud või kinnistusregistris pärimistunnistuse alusel omanikukannet muudetud, on vara registris ikka pärandaja nimel ja Teil puuduvad õigused selle varaga mistahes tehinguid teha, vaatamata sellele, et pärand on Teile üle läinud. Kui muu pärandvara suhtes õigusi omav isik (võlausaldaja, kohtutäitur) on algatanud pärimismenetluse ja pärimistunnistus on väljastatud, saab näiteks täitemenetluses sissenõude pärandvarale pöörata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta