1. leht 1-st

Elatise maksmine täisealisele lapsele.

Postitatud: 23 Sept 2021, 12:10
Ühe vanema juures elav laps sai täisealiseks, kas teine vanem, kes seni maksis elatisraha lapsega koos elava vanema kontole, peaks nüüd kandma selle summa täisealise lapse kontole?

Re: Elatise maksmine täisealisele lapsele.

Postitatud: 23 Sept 2021, 19:53
Tere

Lapse täisealiseks saades lõpeb vanema seadusest tulenev esindusõigus lapse suhtes ja kõik kokkulepped peaks sõlmima lapse endaga. Elatisraha suuruse määramisel võetakse nüüd arvesse kas ja miks täisealine isik ise endale ülalpidamist teenida ei saa, millised on tema vajadused ja sissetulekud. Kui sissetulekutest ei piisa kõigi eluvajaduste katmiseks ja esinevad mõjuvad põhjused miks isik suuremat sissetulekut teenida ei saa (näiteks õppimine täiskoormusega päevaõppes), tuleks kummalgi vanemal kanda puudujäävast summast pool. Arvesse saab võtta ka ülalpidamise vahetut andmist näiteks eluaseme andmise või vajalike esemete ostmise näol.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Elatise maksmine täisealisele lapsele.

Postitatud: 25 Sept 2021, 15:33
Küsimus oli siiski konkreetne ja kinnine, vastus aga umbmäärane, copy-paste siin varem palju kordi juba avaldatud.
Välja võib küll lugeda, et esindamine lõppes kuid kuna täisealine laps elab leibkonnas ühe vanemaga, siis kas võib kanda edasi selle vanema arvele või peab selleks olema täisealise lapse poolt avaldatud selge soov?

Re: Elatise maksmine täisealisele lapsele.

Postitatud: 27 Sept 2021, 20:53
Tere

Kohustus tuleb alati täita õigele isikule. Täisealine, sõltumata kellega ta koos elab, esindab ennast ise ja kohustused tema ees tuleb täita talle endale või isikule, kellele ta selgesõnaliselt kohustuse täitmist soovib. Kui tasute elatist edasi lapse emale ilma lapsega eelnevalt kokku leppimata, riskite lapse nõudega Teilt ülalpidamist saada kuna lapsele Te ju tasunud ei ole.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist