Kingisaaja õigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kingisaaja õigused

25 Aug 2021, 07:47

Tere!
Mure järgmine. 15.a tagasi sõlmis minu vanaisa minuga kinkelepingu. Lepingu järgi jäi vanaisale ainult elumaja kasutamise ehk siis sees elamise õigus elu lõpuni, samuti võib ta sinna majja elama võtta keda tahab, ainult muidugi minu nõusolekul, muid kohustusi minule ei pandud. Samas majas elab ka minu tädi ja suhted on olnud vanaisa ja tädiga head. Ehitasin endale eraldi uue maja ja elan seal oma perega. 4 kuud tagasi kolis kogu oma asjadega sinna tallu ka vanaisa teine tütar, ehk siis minu ema, algselt väidetavalt ainult hetkeks, kuni saab endale korteri(minu käest asjade toomiseks luba ei küsitud). Minu ja ema vahelised suhted on juba pikka aega olnud pingelised. Nüüd on minu laut, heinaküün, saun ja puukuur tema asju täis, segab minu majapidamise normaalset toimimist. Olen korduvalt palunud temal oma asjad ära viia ja korda teha, selle peale ähvardatakse et kutsuvad minule politsei kui tema asju puutun ja laseb vanaisal kinkelepingu tagasi võtta, tühistada. Tunnen et minu vastu näidatakse üles suurt lugupidamatust nüüd siis ka tädi ja vanaisa poolt.
Küsimus siis selline, et millised on minu õigused kingi saajana ja kinnisasja omanikuna, kas mina ja minu perekond peavad taluma seda situatsiooni või millised õigused on minul oma vara kasutamisel. Kas ma võin hoonetest v.a majast tema(ema) asjad välja tõsta.

Re: Kingisaaja õigused

25 Aug 2021, 16:48

Tere

Kinkeleping on leping, mille tingimusi peavad heauskselt täitma nii kinkija kui kingisaaja. Lepingust taganemine õiguskaitsevahendina on võimalik, kui üks lepingupool on lepingus kokku lepitud tingimusi oluliselt rikkunud. Seetõttu on äärmiselt oluline kuidas vanaisa kasutusõigus lepingus täpselt kirjas on, sealhulgas kui täpselt on määratletud tema kasutuses olevad honed ja temaga koos kasutusõigust omavad isikud. Kummalgi poolel on õigus teiselt nõuda lepingutingimuste täitmist.
Sõlmitud lepingu tõlgendamiseks ja sellest lähtuvalt Teie õiguste kaitsmiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Selleks palun valige endale sobiv konsultatsiooniaeg ja viis siit: https://hugo.legal/broneeri või helistades numbril: 6 880 400
Juhul, kui teie sissetulek on kuni 1200 bruto või lastega seotud küsimuses kuni 1700 bruto, siis on kaks tundi õigusabi tasuta (tasuda tuleb üksnes 5 eurot omaosalustasu).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta