Abielu lahutus välismaalasest ja lapse hooldusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abielu lahutus välismaalasest ja lapse hooldusõigus

04 Aug 2021, 14:52

Abielu on sõlmitud välisriigis eestlase ja välismaalase vahel, lapse sünd samuti välisriigis. Mõlemad sündmused registreeritud Eestis.
Mina ja laps oleme eesti kodanikud ja elame viimased 2 aastat Eestis ilma abikaasata, kes elab oma koduriigis (erinev abielu sõlmimise ja lapse sünniriigist).

Kas minu olukorras lahutuse ja hooldusõiguse taotlemine ilma teise poole kohalolekuta on võimalik etoimiku keskkonnas hagiavalduse esitamisel?
Või on teie hinnangul pigem vajalik juristi abi?

Lisaküsimusena uuriksin lepitusaja kohta. Nimelt oleme peaaegu 2 aastat (miinus paar kuud) lahus elanud, täiesti eririikides. Kas sellisel juhul siiski rakendub lepitusaeg või on meie lahus oldud aeg piisav, et lepitusaega ei määrata ja saab avaldusega jätkata ilma ootamata?

Re: Abielu lahutus välismaalasest ja lapse hooldusõigus

05 Aug 2021, 13:43

Tere!

Jah, Teil tuleb esitada oma elukoha järgi kohtuse hagiavaldus lahutuse ja teine eraldi hooldusõiguse osas. Kohus edastab abikaasale dokumendid ja annab talle vastamiseks tähtaja, edasi kas tehakse otsus või kohtuistung. Lahutavad nagunii Teid, kuid see võib võtta aega. Lahutuse hagiavalduse eest tuleb tasuda riigilõiv 100 eurot ja hooldusõiguse taotlemisel 10 eurot. Mina soovitan pöörduda juristi poole.

Lisaküsimuste korral palun valige endale sobiv konsultatsiooniaeg ja viis siit: https://hugo.legal/broneeri või helistades numbril: 6 880 400

Juhul, kui teie sissetulek on kuni 1200 bruto või lastega seotud küsimuses kuni 1700 bruto, siis on kaks tundi õigusabi tasuta (tasuda tuleb üksnes 5 eurot omaosalustasu).

Lugupidamisega,

Nastasja Musienko

Vasta