Lapse elatisraha

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse elatisraha

15 Sept 2011, 19:19

Laps on 7 aastane. Lahutasime oma abielu 2 a. tagasi ja sõlmisime mehe soovil notaris abieluvaralepingu kus kinnitasime,et meie ühise kinnistu omanikuks jääb mees ja samuti jääb tema kanda ka pangalaen mille kaastaotleja ma olin.Mina lahkusin tühjade kätega.Lepingus määrasime lapsehoolduse skeemiks 50/50.Laps viibibki mõlema vanema juures võrdse osa ajast.Meespool keeldus lepingusse sisse panemast lapse elatusraha,et mitte maksta riigile makse.Mees maksis mulle iga kuu vastavalt meie kokkuleppele,et toetab last kuni 18 eluaastani 191 eurot kuus.Mina üürin elamispinda.Mees elab uue pere ja võõraste lastega meile kuulunud kinnistul mille ainuomanikuks ta abieluvaralepinguga sai.Nüüd teatas mees,et soovi lõpetada elatise maksmise kuna laps viibib meie juures võrdse aja osast ja kulutused on võrdsed ja ta ei näe vajadust lisa maksmiseks.Ostame võrdselt süüa ja riideid lapsele.Mees tasub huvivringi,mina tasusin lasteaiatasud ja nüüd koolitasud.Töötan ja saan keskmist palka.Lapse isal on mitu töökohta.Minu ja lapse elutingimused halveneksid tunduvalt elatisraha maksmise lõppedes kuna elamispinna üürimine on kallis lõbu.Enda otstarbeks ei ole kunagi seda raha kasutanud.Kas mul on üldse õigus temalt lapsetoetust nõuda 50/50 hooldusõiguse puhul?

Re: Lapse elatisraha

20 Sept 2011, 16:54

Hooldusõigus on Teil ühine, kuid kirjast pole arusaadav, kas laps elab pool ajast ema juures ja pool ajast isa juures või 50/ 50 all tuleb mõelda midagi muud. Kus on lapsel peamine elukoht? Seadusandja mõtte kohaselt peab lapsel olema kindel elukoht ja lahus elaval vanemal on õigus lapsega suhelda. Elatist peab maksma see vanem, kelle juures laps ei ela. Osapooled võivad kokku leppida, et elatist makstakse vahetult arvete alusel, kuid makstav elatis ei või üldjuhul olla väiksem, kui seadusega kehtestatud miinimummäär. Hooldusõiguse teostamine ja elatise maksmise kohustus ei ole automaatselt samastatavad. Kirjast ei nähtu, millised on lapse hädavajalikud kulutused, kuidas tegelikult toimub lapsega suhtlemine jm olulised asjaolud. Selleks, et anda muudes küsimustes hinnangut, on vaja tutvuda dokumentidega. Palun pöörduge vahetult juristi poole konsultatsioonile.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta