Vabaabielu ja vara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vabaabielu ja vara

11 Juul 2021, 23:39

Tere!

Olen vabaabielus olnud 20. aastat. Korter, kus elame on ostetud minu nimele. Elukaaslane aitas ostmisel mingi osaga ja ka ülalpidamiskuludest on katnud poole. Veel on ostetud kahasse vallasvara. Ühiseid lapsi meil pole, küll on aga elukaaslane abielus ja ühe täiskasvanud lapse isa. Minu küsimus tulenebki sellest, millist rolli mängivad elukaaslase eelmise pere liikmed, kui elukaaslase tervisest tulenevalt peaks kooselu lõppema, ehk siis kas eelmise pere liikmetel on ka seaduslik õigus korterile kui kinnisvarale ja autole kui vallasvarale. Kuidas jaguneb kooselu jooksul pangakontole kogunenud vara mis on elukaaslase nimel? Mina pangakontole pole sissemakseid teinud.

Re: Vabaabielu ja vara

12 Juul 2021, 19:23

Tere

Vabaabielulistes suhetes, erinevalt abielust, ühisvara ei moodustu. Seega, kõik, mis on registreeritud Teie nimele, kuulub Teile ja kõik, mis on Teie elukaaslase nimel, kuulub talle. Kui terviseseisundist tuleneva kooselu lõppemise all on peetud silmas pärimist, siis Teie elukaaslase pärijateks on tema sugulased (lapsed) ja abikaasa, kui ta surma hetkel abielus on. Teil kui elukaaslasel on võimalik pärida vaid testamendi järgi.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta