Võimetus käia tööl

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võimetus käia tööl

15 Sept 2011, 11:59

Elan koos oma elukaaslasega.Elukaaslase tütar on pikka aega(3a)olnud töötu.Selle aja jooksul on teda tabanud depressioon,tema elukaaslane lahkunud ja elu veerenud täistupikusse.Elab mehe korteris,mille arved siiani tasub mees.Midagi rohkemat ta mehelt ei saa.Elatiseks on töötu abiraha keskmiset 2 € päev.Tütrel on 10 a laps.Mõne kuu pärast lõpeb sellegi raha maksmine.Tütar töökohta ei suuda leida,küll üks häda,kord teine.Teda vaevab hirm kodust välja minna,suhtlemine inimestega,ta ei saa ülde aru,mis olukorras ta on ega tunne hirmu oma lapse ja enda tuleviku suhtes.On näha selgelt haiguse tunnusmärke.Ja siit algavad probleemid,arsti juurde keeldub kategooriliselt minemast,rohtu söömast.Kõik kavalused ja meelitamised on proovitud.Arstile ei lähe ja oma probleemidest ei räägi!Ja kui me veel tüütame selle teemaga,viskab toru ära ja hoiatas,et ei lase ka kedagi uksest sisse!Mida teha?Kaalul on lapse igapäevaelu ja saatus, ta enda tervis!

Re: Võimetus käia tööl

16 Sept 2011, 17:28

1) Kui tegemist on ohuga alaealisele lapsele, siis peate viivitamatult ise tegutsema või teavitama kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajat.
2) Kui olete Tallinna piirkonna elanik, siis soovitan pöörduda psühholoogilisele nõustamisele telefonile 6314300 (tegemist on tasuta teenusega). Peate end eelnevalt telefoni teel registreerima. Registreerumine võib toimuda anonüümselt (nn varju nime all). Kui Teie tütar keeldub konsultatsioonist, siis minge kindlasti ise konsultatsioonile, sest nõustajad saavad Teile anda nõu, kuidas antud olukorras toimida.
3) Teie kirjast nähtub, et Teie tütar elab endise elukaaslase korteris. Kirjast ei nähtu, kas laps on endise elukaalase oma või mitte, ning miks ei ole nõutud lapse jaoks elatist. Elatise nõuet on võimalik esitada interneti teel (vt Justiitsministeeriumi või kohtute kodulehekülge). Juhul, kui Teie tütrel on diagnoositud depressioon, siis ei ole ta ilmselt ise võimeline dokumente koostama ning vajab selleks abi. Dokumentide koostamisel saate abi Juristide Liidu tasulise konsultatsiooni korras.


Vastas Maarika Pähklemäe

Re: Võimetus käia tööl

17 Sept 2011, 09:35

Täname vastuse eest!Mõningad asjad jäid siiski ebaselgeks!
Laps on isa oma.Last kasvatav üksik ema elab isapoolses korteris,mille üürikulud on ta siiani tasunud.Kui esitada isale elatise nõue,küsib isa kohe üüri ja tõstab korterist üldse välja.On isal selline õigus?
Põhimure on ikka see,et ema arsti juurde ei lähe,seega pole tal midagi diagnoositud.Kui ta tööle ei saa,kes mis on haiguse tõttu selge,millest hakkab täisksvanud töötu ema elatuma koos 10 a pojaga?

Re: Võimetus käia tööl

20 Sept 2011, 16:55

Isa on kohustatud last üleval pidama. Lapse isa ei ole aga kohustatud antud juhtumil lapse ema eest kulusid kandma, ega teda üleval pidama. Samas ei tohi lapse isa enda last omavoliliselt korterist välja tõsta. Elatise osas ei tohi vanemad teha muude kulutuste osas tasaarveldamisi. Kui lapselaps vajab abi, siis ilmselt olete Teie selleks isikuks, kes saab lapselast aidata. Lapsel on ka isa, kes peaks abivajavat last aitama. Töötus ei tähenda, et tulevikus muid võimalusi ei avane. Kui täiskasvanud isik ei pöördu sotsiaalabi osakonda ega kasuta muid abivõimalusi, siis pole teistel võimalik vägisi aidata.


Vastas Maarika Pähklemäe

Re: Võimetus käia tööl

19 Okt 2011, 10:08

Vahepeal on olukord nii muutunud-ema on tahtnud endalt elu võtta ja viibib ravil kliinikus.Rünnanud ka poega,võetake ilmselt ka lapse hooldusõigus.Exkaasa kolis korterisse.Seega lühidalt,inimene on haiglas ravil ja kui ta lastakse välja,pole tal kuhugile minna.Haiguse omapära tõttu temaga kooselu on võimatu.Küsimus-kust leiab inimene haige ja rahatu elamispinna?

Re: Võimetus käia tööl

20 Okt 2011, 18:27

Palun pöörduge abi saamiseks elukoha järgse sotsiaalhooldekande osakonna poole, võite ka pöörduda Tallinna psühhholoogilise abi nõustajate poole, telefon 6314300.


Vastas Maarika Pähklemäe

Vasta