Elukaaslased ja elukoha müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elukaaslased ja elukoha müük

19 Juun 2021, 16:21

Tere

Probleem on selline: mees ja naine on koos elanud kakskümmend viis aastat, abielus ei ole, ühiseid lapsi ei ole. Mõlemal on vanust juba 80 aasta ringis ja tervis päris vilets. Maja, kus nad koos elanud on, on kogu aeg naisele kuulunud (saadud päranduseks oma vanematelt ja olnud tema koduks üle 60 aasta). Naine tahab maja maha müüa ja osta korteri, kus oleks lihtsam hakkama saada, aga elukaaslane pole mitte mingil juhul müügiga nõus ja tahab endistviisi edasi elada.
Küsimus on selline: kas naisel on õigus maja maha müüa ka elukaaslase nõusolekuta? Kui nad peaks lahkuminekuni jõudma, siis kas elukaaslasel on õigus osale maja müügi eest saadud rahast, kuna koos on päris kaua elatud? Kas tal on õigus kooselatud aastatel tehtud kulutuste eest kompensatsiooni saada ja kes ning kuidas seda peaks arvestama?
Olen kuulnud, et vabaabielupaaride kooselu võib kohus käsitleda võlaõigusseaduse järgi seltsinguna ja sel juhul on ka sellel elukaaslasel, kellel olulist vara ei ole, õigus lahkumineku korral koos elatud aastatel tehtud kulutuste eest mõistlikku kompensatsiooni saada. Kas see on nii?
Lisainfoks veel, et naisel on üks ja mehel kaks täiskasvanud last eelmistest kooseludest.

Re: Elukaaslased ja elukoha müük

21 Juun 2021, 19:05

Tere

Vabaabielulises kooselus, erinevalt abielust, ühisvara ei moodustu. Mõlemale elukaaslasele kuuluvad esemed, mis on tema omandis. Ka kohtud on varasemalt leidnud, et kui pooled soovinuks abielust tulenevaid tagajärgi, sealhulgas ühisvara moodustumist, saanuks nad seda saavutada abielludes. Siiski on tõepoolest kohtupraktikas peetud võimalikuks suurema väärtusega asjade, näiteks kinnisvara, seltsingulepingu sätete järgi jaotamist. Selleks peaks aga esinema poolte soov ühise eesmärgi saavutamiseks ja mõlema elukaaslase panused. Seltsinguvara tuleb pärast seltsingu kohustuste täitmist tagastada seltsinglastele vastavalt nende tehtud panustele. Juhul, kui seltsinguvarast ei piisa panuste tagastamiseks, tuleb kohaldada VÕS § 602 lg-s 2
sätestatut, mille kohaselt vastutavad seltsinglased puudu oleva summa eest vastavalt nende osadele kahjumi katmises. Seega tuleb kinnisasja omanikule tagastada kinnisasi ja jagada saab vaid seltsinglaste panusena kasvanud kinnisasja väärtust. Konkreetselt Teie olukorda puudutava nõustamise saamiseks soovitan Teil pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes selleks veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta