Elukaaslasega vara jagamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 15 Juun 2021, 15:24

Elukaaslasega vara jagamine

15 Juun 2021, 15:57

Tere,
Ostsime elukaaslasega (vabaabielu) koos maja, osalused jagunevad 50/50. Antud kinisvara on meie valduses olnud 9 aastat. Praeguseks oleme olnud juba 7 aastat lahus. Viimased 5 aastat olen majas elanud ning kõik laenu- ja kommunaalmaksed tasunud ainuisikuliselt mina. Tegin endisele kaaslasele ettapaneku osta tema osa välja ja ta keeldus. Põhjust ei oska öelda aga võib eeldada, et loodetakse saada tuleviku müügilt suuremat kasu, kuna temal ja hetkel kulusid ei kaasne.

Probleem nr 2 on see, et maja vajab remonti. Kuna see on minu kodu olen valmis seda remontima, kuid remondiksin meeleldi 100% endale kuuluvat maja.

Kuidas peaksin toimima? Kuna mina olen tasunud suurema osa maksetest, kas mul on ka õigus suuremale osale?

Postitusi: 2103
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Elukaaslasega vara jagamine

15 Juun 2021, 17:18

Tere

Teie küsimusest võib järeldada, et maja kuulub Teile kaasomandi alusel, ehk olete kaasomanikud. Teile saab soovitada kaasomandi lõpetamist. Asjaõigusseadus § 76 lg 1 kohaselt on kaasomanikul õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist ja § 77 lg 2 kohaselt, juhul kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Kui üks kaasomanikest kaasomandi lõpetamist soovib ja omavahel kokkuleppele ei jõuta, see kindlasti kohtus ka lõpetatakse. Vaidlus võib olla vaid kaasomandi lõpetamise viisi üle.
Hagiavaldust esitades tuleb hagejal märkida, millist kaasomandi lõpetamise viisi ta soovib. Märkida võib ka mitu alternatiivset viisi. Kohus on poolte taotlustega seotud ja kaasomandi lõpetamise viisi ilma poolte taotluseta ei määra.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta