Mul on küsimus üürilepingu ootamatu lõpetamise kohta.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mul on küsimus üürilepingu ootamatu lõpetamise kohta.

31 Mai 2021, 09:49

Möödunud aasta lõpus leppisime üürileandjaga kokku, et ta vähendab üüri küttearvete võrra 3 kuud - dets, jaan ja veebr.

Pidin ootamatult lõpetama üürilepingu 10. märtsil välismaalt saadud ootamatu tööpakkumise tõttu ja pidin koheselt ära sõitma.
Eestis töö lõppes pandeemia tõttu, mida pean force majeuriks.
Üürileandjale teatasin ette sellest paar nädalat ehk kohe kui töökohast teada sain.

Üürilepingut sõlmides maksin üürileandjale ettemaksu 1 kuu üüri ulatuses 500,00.

Nüüd nõuab üürileandja minult kogu märtsikuu üüri 500 eurot ja ka kogu kuu kommunaalmaksete tasumist, kuigi alates 10. märtsist ma korterit enam ei kasutanud.
Samuti nõuab ta ka dets, jaan ja veebr küttekulude tagantjärgi tasumist, kuigi meil on meilitsi kokkulepe, et nende kuude eest vähendatakse üüri küttekulude võrra ja dets. maksel on ta raha tasumisel seda ka oma allkirjaga kinnitanud. Sellel on nimelt eraldi reana välja toodud küte miinusega.
Tegin omapoolsed tasaarveldused kõigest eelpooltoodust lähtuvalt, kuid ta ei nõustu sellega vaid nõuab kõikide summade tasumist.

Ta tegi oma tasarvelduse, mis on üle 1141,99 ja nõuab selle tasumist. Summa sisaldavat lisaks ettemaksena olevat 500 eurot veel kõike eelpool välja toodut ning kirjutab mulle alljärgnevat:
"Jah, me leppisime kokku, et vähendame kommunaalarveid küttearvete võrra. Samuti oleme me lepingus kokku leppinud, et lepingu ülesütlemisest tuleb ette teatada kolm kuud, ehk te ei järginud meie poolt lepingus kokku lepitud ülesütlemise tähtaega. Sellest tulenevalt on mul nõudeõigus ka selle kolme kuu üürile (ja kommunaalmaksetele), mida ma oleks saanud kui te oleks järginud lepingus kokku lepitud ülesütlemise tähtaega. See on märkimisväärselt suurem summa, kui küttearvete vähendus. See, mida ma teile pakun, ongi kompromiss."

Kas pean tõestibtasuma 1141.99 või on mul õigus teha vähendusi kokku lepitud kütte arvete ulatuses ja teha tasarveldus üürileandja käes oleva ettem. oleva 500 euroga ning tasuda jäänud vahe ca 30 eurot ?

Re: Mul on küsimus üürilepingu ootamatu lõpetamise kohta.

31 Mai 2021, 13:57

Tere

Üürilepingu ülesütlemise kord on sätestatud Võlaõigusseaduses. Kirjeldatud asjaoludel on tõenäoliselt tegemist üürilepingu erakorralise ülesütlemisega. Mõjuval põhjusel võib kumbki lepingupool nii tähtajatu kui tähtajalise üürilepingu üles öelda. Põhjus on mõjuv, kui selle esinemisel ei saa ülesütlemist soovivalt lepingupoolelt kõiki asjaolusid arvestades ja mõlemapoolseid huvisid kaaludes eeldada, et ta lepingu täitmist jätkab. Üürilepingu erakorralisest ülesütlemisest ei pea ette teatama. Kui ka Teie lepingus seisab pinkt, mille kohaselt tuleb erakorralisest ülesütlemisest ette teatada 3 kuud, on see tühine. Eluruumi üürilepingus lepingupoolte õiguste ja kohustuste ning vastutuse osas seadusega sätestatust üürniku kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine.
Küll võib olla üürileandjal õigus nõuda ülesütlemisest tekkinud kahju hüvitamist, kui tal selline tekkinud on. Näiteks uue üürniku leidmine ei õnnestunud pikema aja jooksul ja üüritulu jäi saamata. Siiski tuleb tal nii kahju tekkimist kui selle suurust tõendada. Kindlasti ei saa nõuda kommunaalkulude tasumist aja eest, mil leping oli üles öeldud ja Teie eluruumi enam reaalselt ei kasutanud.
Oma õiguste kaitseks soovitan Teil pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes selleks veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta