Abiellumisavaldust tehes saate valida, kas teile sobib varaühisus, vara juurdekasvu tasaarvestus või varalahusus.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Abiellumisavaldust tehes saate valida, kas teile sobib varaühisus, vara juurdekasvu tasaarvestus või varalahusus.

20 Mai 2021, 11:59

Tere

sooviks uurida kui mul on korter isiklik ,soovin abielluda mehega ,tal ei ole midagi ei kinnisvara ega muud , kuid ta tahab võtta pangalt laenu autole ,kas see tulevikus peale abiellu mõjutab kuidagi minu kinnisvarale kui ta ei saa seda korralikult maksta või võtab igasugused kohustused mis võib minu ja minu kinnisvarale mõjutavad ?Ja kui ta teeb minu kinnisvaras remonti kas ta saab seda lahutuse korral jagada või see jääb mulle ? Ja kas tema 20 aastane tütar saab pärida minu kinnisvara kui meiega midagi juhtub? Mida ma pean abiellumisavalduses valima et meil oleks iga ühel oma vara? Palun abi.

Re: Abiellumisavaldust tehes saate valida, kas teile sobib varaühisus, vara juurdekasvu tasaarvestus või varalahusus.

20 Mai 2021, 14:46

Tere

Varaühisuse puhul moodustub abikaasade ühisvara abielu jooksul soetatud esemetest ja teenitud sissetulekutest. Samuti võetud kohustustest. Enne ja peale abielu sõlmimist soetatud vara ja võetud kohustused jäävad abikaasale, kes vara soetas või kohustused võttis. Varalahususe puhul abikaasadel ühisvara ei moodustu. Vara kuulub sellele kes on selle soetanud. Vara juurdekasvu tasaarvestus tähendab, et abielu kestel soetatud vara on kummagi osapoole ainuomand. Vara on selle abikaasa nimel, kelle nimele see omandati. Erandina on vaja omanikuks mitteoleva abikaasa nõusolekut perekonna eluasemena kasutatava eluruumiga tehingute tegemiseks.
Kui testamenti või pärimislepingut ei ole tehtud, toimub pärimine seaduse järgi. Seadusjärgsed pärijad on pärandaja abikaasa ja sugulased. Abikaasa eelmisest kooselust sündinud laps ei ole Teie sugulane, seega ei saa ta pärida sedause järgi. Küll saate soovi korral tema kasuks testamendi teha.
Kõige sõltumatum varasuhe on aga varalahusus – vara kuulub sellele abikaasale, kelle nimel see on ja kes selle abielu kestel soetas.
Lähemalt saab varaühisusest, vara juurdekasvu tasaarvestusest ja varalahususest lugeda justiitsministeeriumi kodulehelt https://www.just.ee/et/eesmargid-tegevu ... ed-oigused

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta