Riigipoolne elatisabi

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Riigipoolne elatisabi

07 Mai 2021, 08:57

Tere

Mul on küsimus elatisabi maksmise kohta. Nimelt soovitas laste isa mul detsembris 2020 taotleda riigilt elatisabi kuna tal on makseraskused. Oli maksnud juba okt-nov. 2020 vähem ja detsembri eest ei maksnud üldse. Tegin siis avalduse ja hakkasin alates veebruar 2021 saama elatisabi riigilt.
Ja siis korraga saatis isa meili,et jättis mulle toidupoodi kinkekaarte 300€ väärtuses. Märtsis oli vaikus ja aprillis jälle saadeti teade,et mine poodi kinkekaartide järgi.
Minu järelpärimise peale,et ma pean nüüd riigipoolsest elatisabist loobuma ja äkki sul järgmine kuu jälle pole võimalik kinkekaarte saata,siis ma olen ilma ka riigi poolsest abist mis vähemalt mingi kindlustunde annab. Vastas isa , et "Ma teavitan sind ette kui olukord muutub, aga hetkel puudub stabiilne sissetulek ja kinkekaardid ei ole mõeldud kui elatusraha makse, kinkekaardid ei ole regulaarsed.
Kui saan riigilt 200 € kas mul on õigus isalt veel kinkekaarte vastu võtta? Kuigi ta väidab,et see ei lähe elatisrahana arvesse.

Re: Riigipoolne elatisabi

08 Mai 2021, 09:16

Tere

Elatisabi on riigi ajutine abi alaealisele lapsele, kelle vanem või vanemad ei täida ülalpidamiskohustust või ei tee seda seaduses sätestatud ulatuses. Tõenäoliselt on kirjeldatud olukorras tegemist täitemenetluse aegse elatisabi saamisega, mille eelduseks on, et elatis on kohtus välja mõistetud, kohustatud vanem kohustust ei täida, alustatud on täitemenetlus ja ka kohtutäituril ei ole õnnestunud elatist sisse nõuda. Täitemenetlusaegset elatisabi makstakse siis, kui lapsele elatist maksma kohustatud isik ei maksa elatist, kuigi see on temalt kohtuotsusega välja mõistetud. Sellisel juhul tagatakse lapsele igakuine ülalpidamine kuni 100 euro ulatuses. Täitemenetluses kohustuse täitmise hindamisel tuleb lähtuda kohtulahendist. Kui kohtulahendis on kirjas rahasumma maksmine, tuleb seda selliselt ka täita. Kas kinkekaarte elatisena vastu võtta või mitte, sõltub poolte kokkuleppest. Kui teil puudub kokkulepe kinkekaartide elatisena vastu võtmiseks, neid ka elatise andmisena käsitlema ei pea. Riigi antud elatisabi osas tekib riigil nõue kohustust mitte täitnud vanema vastu. Kuna isa on ise selgesõnaliselt kinnitanud, et ta ei soovi kinkekaartide käsitlemist elatisrahana ja ka Teie ei ole vastavat nõusolekut andnud, tuleb lugeda, et vaatamata kinkekaartide andmisele on isal kohustus täitmata ja Teie lastel on õigus elatisabile.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta