Lapsevanem ja laste vaheline õigus-kohustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapsevanem ja laste vaheline õigus-kohustus

05 Apr 2021, 16:59

Tere!

Küsimus puudutab lapsevanema (ema) ja laste (poja ja tütre) vahelist suhtlust ning õigusi-kohustusi.

Lapsevanemaks on ema, kellelt on aastal 1996 kohtu kaudu lapsed ära võetud (kohtu otsus: ära võtta lapsed ilma vanema õiguste äravõtmiseta; põhjus: laste hooletusse jätmine, alkoholism) ja suunatud lastekodusse. Hiljem ema sai siiski lapsed tagasi. Tagasi saamise hetkel oli tütar juba täisealine ning suundus oma elu peale, poeg elas ema juures, kuid mitte just parimates tingimustes. Sooje suhteid neil ei ole.

Aastal 2010 kohtusin mina oma abikaasaga ehk antud loos poja rollis oleva mehega. Tubli minijana olen suhteid hoidnud ning oleme rasketel hetkedel olemas olnud: kui ema oli haiglas, jalutasime lemmikloomi ja hoidsime kodu korras, toidupoes käigud, igapäevane abi. Õde aga elab juba kaua aega Soomes, on saanud ka Soome kodakondsuse. Tema sai ema korteri läbi kinkelepingu omale ning ema võib seal elada kuni surmani. Küll aga ei suhtle õde emaga enam üldse, rahalist ega muud sorti tuge sealt saanud ei ole. Täna oleme aga olukorras, kus ema tervis on insuldi läbi halvenenud ja suure tõenäosusega ootab meid ees, kas hooldekodu või muu sarnane kulutus. Noore perena ei soovi me seda kõike nüüd ise ka katta, kui seaduse silmis on olemas siiski kaks last.

Esiteks oleme arutanud, et kas on mingigi võimalus, et laste kohustusi võiks kohtu kaudu vähendada, kui võtta arvesse keeruline lapsepõlv?
Või peaksime lihtsalt suunama oma jõu õega võrdsete kohustuste hulgani jõudmisele?

Lisan veel, et meie jaoks antud korteri õele kinkimine ei ole oluline. Ka tulevikuks oleme otsustanud, et pärimismenetluses loobume pärandusest, sest ei soovi sellest osa. Ainus on just kulude õiglane jagamine, et meie ei kannaks ainsana maksukoormust ja vastutust, kuigi minevik on ju mõlemale osapoolele olnud ebameeldiv ja kannatusi põhjustav.



Lugupidamisega,

Re: Lapsevanem ja laste vaheline õigus-kohustus

12 Apr 2021, 09:24

Tere

Perekonnaseaduse § 103 lg 1 järgi võib kohus tõepoolest kohustatud isiku ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada või täitmist ajaliselt piirata või elatise suurust vähendada, kui kohustuse täitmist on äärmiselt ebaõiglane nõuda, eelkõige kui:
1) ülalpidamist saama õigustatud isiku abivajadus on tekkinud tema enda ebamõistliku käitumise tagajärjel;
2) õigustatud isik on jämedalt rikkunud oma ülalpidamiskohustust ülalpidamiskohustuslase vastu;
Teie kirjeldatud asjaoludel võib olla tegemist mõlema olukorraga. On võimalik, et elukestev alkoholism on kutsunud esile praegused tervisehädad ja kui ema ei ole oma pojale viimase kasvamise ajal ülalpidamist andnud, võib kohus otsustada, et ülalpidamist tuleb ajaliselt või suuruseliselt vähendada või lapsed sellest hoopiski vabastada.
Asjaoludele õigusliku hinnangu andmiseks ja vajalike dokumentide koostamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta